Երբեւիցե հայկական կողմը փակ բանակցություններում տեղի ունեցածի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը չի խախտել ու չի էլ խախտի: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին, Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի մեղադրանքներին, թե իբր Հայաստանը խախտել է պայմանավորվածությունը՝ չխոսել բանակցություններում քննարկված խնդիրների մասին:
«Խախտողը Ադրբեջանն է, որովհետեւ այն, ինչ խոսվում է բանակցությունների սեղանի շուրջ, դրանից հետո նա բոլորովին ուրիշ բաներ է ասում, ինչը շատ ակնհայտ է: Բավական է տեսնել համանախագահող երկրների նախագահների 5 հայտարարությունները, որտեղ նրանք բացահայտել են, թե ինչ է բանակցությունների սեղանին դրված, այդ թվում եւ երեք միջազգային սկզբունքները, որոնցով պետք է առաջնորդվեն բանակցող կողմերը, եւ 6 տարրերը, ու համեմատել դրանք նրա հետ, ինչ խոսում է Ադրբեջանը»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Հարցին, թե հայկական կողմը դիմե՞լ է համանախագահներին եւ բարձրացրե՞լ է հարցը, որ Ադրբեջանը խախտում է պայմանավորվածությունները եւ եթե դիմել է, ինչ արձագանք կա, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Ի՞նչ է նշանակում բարձրացնել մի բան, որն առանց այդ էլ անզեն աչքով երեւում է, առավել եւս համանախագահներին: Բայց եթե անզեն աչքով երեւում է, դա չի նշանակում, որ պետք է դրա մասին լռել: Ադրբեջանն իր անհեռանկար քայլերով իրեն մղել է փակուղի բոլոր հարցերում: Արդյունքում նա փակում է իր ճանապարհն այդ փակուղուց դուրս գալու համար»:
Հարցին, թե արդյոք բանակցություններում քննարկվո՞ւմ է ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմի՝ 800 հա տարածքի կորստի հարցը, ԱԳ փոխնախարարը պատասխանեց, որ մանրամասներին չի տիրապետում, քանի որ ինքը չի մասնակցում բանակցություններին. «Բայց որ ապրիլյան պատերազմը լուրջ ազդեցություն է թողել նաեւ միջնորդների մոտեցումների վրա, դա երեւում է»:

YEREVAN. – The Armenian side has never broken and does not break the agreement on what has occurred in closed talks.
Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan told about the above-said to reporters, after Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia. He noted this reflecting on the Azerbaijani accusations that, supposedly, Armenia broke the agreement with respect to not speaking about the matters that are discussed at the Karabakh peace talks.
“The breaker [of this agreement] is Azerbaijan because, after what is discussed at the negotiating table, it says completely different things, which is very apparent,” said Kocharyan. “It’s enough to see the five statements by the presidents of the [OSCE Minsk Group] Co-Chair countries [Russia, US, and France] (…), and compare them with what Azerbaijan speaks.
“With its non-foresighted steps, Azerbaijan has driven itself to an impasse in all matters. As a result, it closes its road to get out of this impasse.
“It’s apparent that the April [2016] war [when Azerbaijan had unleashed a large-scale military aggression against Karabakh] has had a serious impact also on the outlook by the mediators.”