Մեր երկիրը գտնվում է ակտիվ բարեփոխումների շրջափուլում։ Այդ մասին ԱԳՆ-ում տարեվերջյան միջոցառման ժամանակ ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մեր երկիրը գտնվում է ակտիվ բարեփոխումների շրջափուլում, իսկ ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները դարձան մեր բարեփոխումների յուրատեսակ քննությունը: Մայր օրենքի փոփոխությամբ մենք ընտրեցինք երկարաժամկետ եւ կայուն զարգացման մոդել, որի վրա խարխսվելու է նոր սերնդի Հայաստանը»,- նշել է նա:
Նախագահի խոսքով, 2017 թվականի ձեռքբերումներից էր Եվրամիության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Սա լավագույնս վկայում է, որ հանձնառու, նպատակասլաց եւ հետեւողական աշխատանքի պարագայում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի։
Մեր հետեւողական աշխատանքը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում եւ Եվրասիական տնտեսական միությունում նույնպես դրական արդյունքներ է տվել, եւ մենք ակտիվ ներդրում ենք ունեցել մեր համար կենսական նշանակություն ունեցող այս կառույցների հետագա ամրապնդման գործում»,- նշել է Սարգսյանը:
«Հաջորդ տարի մենք հյուրընկալելու ենք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը՝ մեր անկախությունից ի վեր թերեւս իր ծավալով բարձր մակարդակի ամենաընդգրկուն միջոցառումը։ Մենք պետք է ամենայն լրջությամբ մոտենանք աշխարհի գրեթե կեսը միավորող այդ կառույցի գագաթնաժողովի հյուրընկալմանն ու նախագահությանը, ինչը գնահատում ենք մեր հանդեպ մեծագույն վստահության եւ համերաշխության դրսեւորում։ Իհարկե, այդ միջոցառմանը ներգրավվելու են Հայաստանի պետական բոլոր կառույցները՝ անխտիր բոլոր կառույցները, բայց այդ աշխատանքի կազմակերպչական եւ քաղաքական բաղադրիչի առյուծի բաժինը ընկնելու է ձեր ուսերին: Եվ շատ բնական է, որ խնդրում եմ եւ պահանջում՝ ամենայն պատասխանատվությամբ մոտենալ այդ աշխատանքին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

YEREVAN. – Armenia has entered an active phase of implementation of reforms, President Serzh Sargsyan said during the reception at the foreign ministry on Thursday.
“By amending the constitution, we have chosen a long-term and stable development model which will serve as a background for Armenia of a new generation,” he said, adding that one of the achievements of 2017 was the signing of the Comprehensive and Expanded Partnership Agreement with the European Union. President emphasized that signing of an agreement is the best evidence that the result can be achieved thanks to the commitment and consistent work.
The consistent work of the Armenian side also had positive the results in the Collective Security Treaty Organization and the Eurasian Economic Union, and Yerevan actively promoted further strengthening of these platforms, which are of vital importance for Armenia.
President Sargsyan recalled that next year Armenia will host the 17th La Francophonie summit that will become the largest ever event held at such a high level since Armenia gained independence. He noted that all state agencies would be involved in this event.