Մեր երկիրը գտնվում է ակտիվ բարեփոխումների շրջափուլում։ Այդ մասին ԱԳՆ-ում տարեվերջյան միջոցառման ժամանակ ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մեր երկիրը գտնվում է ակտիվ բարեփոխումների շրջափուլում, իսկ ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները դարձան մեր բարեփոխումների յուրատեսակ քննությունը: Մայր օրենքի փոփոխությամբ մենք ընտրեցինք երկարաժամկետ եւ կայուն զարգացման մոդել, որի վրա խարխսվելու է նոր սերնդի Հայաստանը»,- նշել է նա:
Նախագահի խոսքով, 2017 թվականի ձեռքբերումներից էր Եվրամիության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Սա լավագույնս վկայում է, որ հանձնառու, նպատակասլաց եւ հետեւողական աշխատանքի պարագայում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի։
Մեր հետեւողական աշխատանքը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում եւ Եվրասիական տնտեսական միությունում նույնպես դրական արդյունքներ է տվել, եւ մենք ակտիվ ներդրում ենք ունեցել մեր համար կենսական նշանակություն ունեցող այս կառույցների հետագա ամրապնդման գործում»,- նշել է Սարգսյանը:
«Հաջորդ տարի մենք հյուրընկալելու ենք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը՝ մեր անկախությունից ի վեր թերեւս իր ծավալով բարձր մակարդակի ամենաընդգրկուն միջոցառումը։ Մենք պետք է ամենայն լրջությամբ մոտենանք աշխարհի գրեթե կեսը միավորող այդ կառույցի գագաթնաժողովի հյուրընկալմանն ու նախագահությանը, ինչը գնահատում ենք մեր հանդեպ մեծագույն վստահության եւ համերաշխության դրսեւորում։ Իհարկե, այդ միջոցառմանը ներգրավվելու են Հայաստանի պետական բոլոր կառույցները՝ անխտիր բոլոր կառույցները, բայց այդ աշխատանքի կազմակերպչական եւ քաղաքական բաղադրիչի առյուծի բաժինը ընկնելու է ձեր ուսերին: Եվ շատ բնական է, որ խնդրում եմ եւ պահանջում՝ ամենայն պատասխանատվությամբ մոտենալ այդ աշխատանքին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

Армения находится в активной фазе реализации реформ. Об этом в Министерстве иностранных дел Армении 28 декабря заявил президент Армении Серж Саргсян.
При этом, по его словам, парламентские выборы, прошедшие в апреле этого года, стали своего рода экзаменом этих реформ.
«С изменением Основного закона мы выбрали долгосрочную и стабильную модель развития, на которой будет зиждется Армения нового поколения», - отметил президент, добавив при этом, что одним из достижений 2017 года стало подписание Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнерстве с Европейским союзом, и это лучшее доказательство того, что в случае приверженности, целенаправленности и последовательной работы можно добиться желаемого результата, подчеркнув при этом, что последовательная работа армянской стороны также имела положительные результаты в Организации Договора о коллективной безопасности и Евразийском экономическом союзе, и  Ереван активно содействовал дальнейшему укреплению этих структур, которые имеют для Армении жизненно важное значение.
Вместе с тем, Саргсян напомнил, что в следующем году в Армении пройдет 17-й саммит франкоязычных стран, который, возможно, станет самым масштабным событие, проводимым на столь высоком уровне, с момента приобретения Арменией независимости, отметив, что все государственные структуры Армении будут вовлечены в это событие и попросив отнестись к нему с максимальной ответственностью.