Թուրքիայի կողմից Սիրիայի Աֆրին ներխուժման գործողության մասնակից զինյալ խմբավորումների եւ թուրքական բանակի հրամանատարների միջեւ 2 լուրջ միջադեպ է գրանցվել։
Ինչպես տեղեկացնում է քրդական ANF–ը, Սիրիայի Ազեզում Աֆրինի գործողության ժամանակ մեծ թվով կորուստներ տված եւ Թուրքիայի հովանավորությամբ ստեղծված «Սիրիայի ազգային բանակ» անունով զինված խմբավորման անդամների եւ թուրքական զորքի հրամանատարի միջեւ վիճաբանության ժամանակ զինյալները պահանջել են իրենց տված զոհերի մասին էլ հայտնել մամուլին։ «Մենք արդեն 490 զոհ ու վիրավոր ունենք։ Ինչու այդ մասին չեք հայտնում մամուլին»,–ասել են զինյալները, ինչին ի պատասխան, թուրք հրամանատարը պատասխանել է. «Ձեր վրա արդեն 6 մլն դոլար ենք ծախսել, ինչո՞ւ լավ չեք կռվում»։
Մյուս միջադեպը գրանցվել է Թուրքիայի Հաթայ նահանգի Քըրըքհան շրջանում Թուրքիա–Սիրիա սահմանային բետոնե բլոկերով շարված պատի մոտ։ Հատուկ միջոցներով երկու բլոկ հանվել է պատից, որից հետո զինված խմբավորումները եւ թուրքական զորքերի մի մասը մտել է Աֆրինի Չեքելա գյուղի տարածք։ Սակայն թուրքական զորքը շատ արագ հետ է քաշվել Թուրքիայի տարածք եւ հետեւից բետոնե բլոկներով փակել պատը՝ զինյալներին թողնելով Աֆրինի տարածքում քրդական ուժերի դեմ միայնակ կռվելու։
Նշենք, որ Թուրքիան հունվարի 20–ին նախաձեռնել է Աֆրին ներխուժման գործողությունը, որին առաջնագծում մասնակցում են թուրքական հովանավորութմաբ ստեղծված տարբեր զինված խմբավորումները։ Թուրքական կանոնավոր բանակի ուժերը 2–րդ գիծ են առաջ շարժվում։
Նշենք, որ թուրքական պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն թուրքական կանոնավոր բանակը տվել է 3 սպանված։

Между вооруженными группировками, которые участвовали во вторжении в сирийский
город Африн, и командующими турецкой армией офицерами было отмечено два серьезных инцидента. Об этом передает курдское информационное агентство ANF, действующее на территории Турции.
«Мы потеряли 490 человек убитыми и раненными. Почему вы об этом не сообщаете прессе?», - заявили недовольные «освободители». На это один из турецких командующих заявил, что на них уже было потрачено 6 миллионов долларов, и задал наводящий вопрос, по какой причине они так плохо сражаются.Другой случай был зафиксирован в турецкой провинции Халат, в районе Кырыкгана, рядом с бетонной стеной, находящейся на границе с Сирией. Два бетонных блока были сняты при помощи специальной техники, после чего вооруженные про-турецкие группы и некоторые части регулярных турецких войск вошли в деревню Чекела рядом с Африном. Однако турецкая армия очень быстро отступила в сторону турецкой территории и заново закрыла за собой открытый ими же проем в стене, вернув на место бетонный блок. Оставшаяся в Африне часть боевиков вынуждена была в одиночку сражаться против курдов.
Следует отметить, что 20 января Турция инициировала вторжение в сирийский Африн, в котором приняли активное участие различного рода формирования, созданные при непосредственной поддержке турецкой стороны. Силы турецкой регулярной армии передвигаются ко второй линии обороны курдов.