Ով է լինի վարչապետ, նա անկառավարելի դեւ է լինելու, որովհետեւ չի լինելու հակակշռող, փոխզսպող օղակ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 26-ին, այսօր՝ ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ նշել է «Ելք. Խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը:
«Այն լիազորությունները, որ տրվում են վարչապետին, իրականում շատ ավելի վտանգավոր են, քան անձը, ով լինելու է վարչապետ: Եթե դուք էլ լինեք վարչապետ այս լիազորություններով, դուք լինելու եք անկառավարելու դեւ, որովհետեւ չի լինելու հակակշռող, փոխզսպող օղակ: Անգամ հանցանքի դեպքում չի լինելու ձեր ձեռքը բռնող օղակ, որովհետեւ ԱԱԾ-ն եւ ոստիկանությունն անմիջապես ենթարկվում են վարչապետին։ Նման օրինակ պառլամենտական որեւէ երկրում գոյություն չունի: Այդ անձն ունենալու է բացարձակ իշխանություն եւ այն օգտագործելու է, որովհետեւ ինչու չօգտագործի»,-հայտարարեց նա:
Հարցին, թե ինչ դեր ունի Սերժ Սարգսյանն այն համակարգի մեջ, որի դեմ պայքարում է «Ելք»-ը, Գեւորգ Գորգիսյանը պատասխանեց. «Ունի շատ լուրջ նշանակություն այդ ամենի մեջ, բայց քանի որ նրանք ունեն ստեղծված համակարգ, ես չեմ կարծում, որ նրան փոխելով ինչ-որ այլ ՀՀԿ-ականով, օրինակ Գալուստ Սահակյանով կամ Սամվել Ֆարմանյանով, ինչ-որ բան կարող է փոխվել, որովհետեւ համակարգն ունի իր կանոնները, եւ դրա դեմ համակարգի մեջ գտնվող անձը չի կարող խաղալ: Պահանջը, որ համակարգի ներսում չլինի սա, այլ լինի նա, ինձ համար անհասկանալի է: Ինձ համար ՀՀԿ-ում չկա վարչապետության որեւէ ցանկալի թեկնածու, իմ համար վարչապետի թեկնածուն մեր թիմի անդամներից է»:

Кто бы ни был премьер-министром, он будет неуправляемым дьяволом, поскольку не окажется противовеса, сдерживающего звена. Об этом заявил на традиционных брифингах в Национальном Собрании 26 марта секретарь парламентской фракции блока «Выход» Геворк Горгисян.
«Полномочия, которые даются главе Правительства, на самом деле намного опаснее, чем та личность, которая станет премьер-министром. Если и вас наделят этими полномочиями, то и вы будете неуправляемым дьяволом, поскольку не будет противовеса, сдерживающего звена. Даже в случае преступления не будет того звена, которое может схватить вас за руку, поскольку Служба национальной безопасности и Полиция подчиняются премьер-министру. Подобного нет ни в одной парламентской стране. Этот человек получит исключительную власть, которую он будет использовать, а почему бы и нет», - сказал депутат.
На вопрос, какую роль играет Серж Саргсян в той системе, против которой борется блок «Выход», Гогрисян ответил: «Он играет во всем этом серьезную роль. У них своя созданная система, и не думаю, что, если заменить его каким-то другим республиканцем, что-то изменится. Дело в том, что эта система имеет свои правила, и человек из нее не может играть против них. Потому для меня непонятно требование о том, чтобы внутри системы был бы не этот, а тот человек. Для меня в РПА нет предпочтительного кандидата, для меня хороший кандидат – член нашей команды».