Տորոնտոյում մի խումբ անցորդներին վրաերթի ենթարկելու մեջ կասկածվողը 25-ամյա Ալեք Մինասյանն է: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Տորոնտոյի ոստիկանության ղեկավար Մարկ Սաունդերսը, հաղորդում է ABC News-ը:
Նա ընդգծել էր, որ նախկինում Մինասյանը ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում չի եղել: Նրա արարքի դրդապատճառները դեռ անհայտ են: Միաժամանակ, Սաունդերսը հայտնել է, որ ականատեսների վկայությունների համաձայն, կասկածյալի գործողությունները դիտավորյալ բնույթ են կրել:
Ոստիկանության ղեկավարը նաեւ նոր տվյալներ է ներկայացրել վրաերթի զոհերի մասին: Նրա խոսքով, վրաերթի հետեւանքով մահացել է 10, վիրավորվել՝ 15 մարդ:
The correct spelling of the arrested male in the Yonge And Finch incident is Alek Minassian, 25 of Richmond Hill. ^sm
— Toronto Police (@TorontoPolice) 24 апреля 2018 г.
Միաժամանակ, Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների իր աղբյուրը, փոխանցում է, որ քննիչները քննարկում են նաեւ ահաբեկչության վարկածը: Աղբյուրի խոսքով, որեւէ հիմք չկա կարծելու, որ դա դժբախտ պատահար է:
Նշենք, որ ապրիլի 23-ին տորոնտոյում սպիտակ միկրոավտոբուսը վրաերթի է ենթարկել հետիոտնների բազմությանը:

Задержанным по подозрению в наезде на группу пешеходов в Торонто оказался 25-летний Алек Минасян. Об этом заявил журналистам глава полиции Торонто Марк Саундерс, сообщает РБК со ссылкой на ABC News.
Он уточнил, что ранее он не попадал в поле зрения полиции. Мотивы, по которым он совершил наезд на людей, остаются неизвестными, сказал он. В то же время Саундерс сообщил, что, согласно показаниям очевидцев, действия подозреваемого были намеренными.
The correct spelling of the arrested male in the Yonge And Finch incident is Alek Minassian, 25 of Richmond Hill. ^sm
— Toronto Police (@TorontoPolice) 24 апреля 2018 г.
Глава полиции также привел новые данные по погибшим в результате наезда. По его словам, погибли 10 человек, еще 15 пострадали. Ранее сообщалось о девяти погибших и 16 пострадавших.
Тем временем агентство Reuters со ссылкой на свой источник в спецслужбах США, сообщает, что следователи рассматривают как вероятный мотив версию теракта. По словам источника, нет оснований полагать, что инцидент был несчастным случаем.
23 апреля днем белый микроавтобус въехал на оживленный пешеходный переход и сбил группу пешеходов в Торонто. ЧП произошло на пересечении улиц Йонг-стрит и Финч авеню.