Վարչապետ դառնալու դեպքում պատրաստվո՞ւմ եք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների հետ հանդիպումներում քննարկել այն բոլոր խնդիրները, որոնց մասին խոսել եք մինչեւ հիմա: Այսօր՝ ապրիլի 30-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորների հետ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանն այս մասին ասաց պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը:
«Ամբողջ օրն ասում ենք՝ ՀԱՊԿ, ՀԱՊԿ: Հենց հարձակում է լինում, պարզվում է՝ չէ, ՀԱՊԿ պայմանագիրը Մովսես գյուղի համար չի, մի հատ ուրիշ գյուղի համար է, մի հատ հասկանանք ՀԱՊԿ-ն ի՞նչ է: Մեր թշնամուն ՀԱՊԿ-ն է զինում, պետք է հստակեցում մտնի, թե ի՞նչ պարտավորություններ ունենք... Իրականում էդ ՀԱՊԿ-ն ի՞նչ է, մի հատ հասկանանք՝ մեզ օգո՞ւտ է, թե՞ վնաս»,- Փաշինյանի ելույթից մեջբերում կատարեց Ֆարմանյանը՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ փաստարկների հիման վրա էր այդպես մտածում եւ, վարչապետ ընտրվելու դեպքում, պատրաստվո՞ւմ է այս խնդիրները բարձրաձայնել ՀԱՊԿ Հավաքական խորհրդի առաջիկա նիստի ընթացքում գործընկերների հետ:
ՀՀԿ-ական պատգամավորը, միաժամանակ, հարցրեց, թե եթե Փաշինյանի վարչապետության օրոք ադրբեջանցիները Մովսես գյուղի ուղղությամբ կրակոց արձակեն, որո՞նք են լինելու ՀԱՊԿ-ին առնչվող նրա քայլերը:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ՀԱՊԿ-ում շատ օգտակար կլինի փոխադարձ դաշնակցային հարաբերությունների ճշգրտումը ռազմական անվտանգության ոլորտում: «Կան հարցեր, որոնք հայ հասարակության համար բաց են: Պետք է փոխադարձաբար արձանագրենք հարաբերությունները, որ ակնկալիքներն էլ համարժեք լինեն»,- նշեց վարչապետի թեկնածուն:
Ինչ վերաբերում է հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին Ֆարմանյանի հարցին. Փաշինյանը նշեց, որ դրանք ռազմավարական են: Սա իրողություն է, որի հետ հաշվի ենք նստում. «Մեր շարժման ընթացքում արտաքին քաղաքականությանը շատ մեծ անդրադարձներ չի եղել: Դրան շատ չենք անդրադարձել, հայտարարել ենք, որ աշխարհաքաղաքական կոնտեքստ չկա շարժման մեջ, որ այն կենտրոնացած է ներքաղաքական խնդիրներին»:

YEREVAN. – An adjustment of mutual allied relations will be very useful in military security within the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
Candidate for Prime Minister, opposition movement leader, Civil Contract Party Political Council member, and National Assembly (NA) “Way Out” (Yelk) Faction head Nikol Pashinyan on Monday said the aforementioned during his talk with members of the NA faction of the ruling Republican Party of Armenia.
“At this time there are matters that are open for the Armenian society,” Pashinyan noted, in particular. “We need to record relations mutually, so that expectations will be equivalent, too.”
In his words, Armenian-Russian relations are strategic; a reality which we are taking into account.
“There were no major references to foreign policy during our movement,” Nikol Pashinyan added. “We have stated that there is no geopolitical context in the movement; that it’s focused on domestic political issues.”
He stressed yet again that even though they have not set an objective in terms of Armenia’s withdrawing from the Eurasian Economic Union and the CSTO, this does not mean that everything is ideal.
“There are numerous problems,” Nikol Pashinyan said, in particular. “And we need to raise all those matters not for conflicts, but to make the organization even stronger.