Կառավարության բերած այն դրույթները, որոնք ընդունելի կլինեն մեզ համար, մենք կօժանդակենք: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Մենք ունենք երեք հիմնական կետեր՝ պետության անվտանգությունը, Արցախի խնդիրը եւ երկրի զարգացման հեռանկարները: Եթե այդ երեք կետերի հետ կապված խոչընդոտ չենք տեսնում, մյուս հարցերում խոչընդոտ չենք հանդիսանալու»,-ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Հարցին, թե արդյոք ՀՀԿ-ական պատգամավորներին չեք հորդորում դուրս գալ խմբակցությունից, որպեսզի նրանք կողմ քվեարկեն կառավարության ծրագրին, իսկ ՀՀԿ խմբակցությունը միասնական դեմ կարողանա քվեարկել՝ չվախենալով, որ իրենց դեմ քվեարկության արդյունքում ծրագիրը կարող է չընդունվել, Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Մենք արհեստական որեւէ բան չենք անում: Մենք պարզապես ասում ենք, որ իշխանություն լինելը հեշտ է: Երբ մենք գնում ենք ընդդիմություն, այն պետք է հենված լինի գաղափարական հենքի վրա: Ասել ենք, որ պետք է պատրաստ լինենք ընդդիմություն լինել, բայց եթե որեւէ խոչընդոտ եք տեսնում, ազատ եք: Իշխանությունը որոշ մարդկանց համար լինել հեշտ է, գաղափարական առումով է դժվար իշխանություն լինել: Իսկ գաղափարական առումով հեշտ է ընդդիմություն լինելը, քանի որ ընդդիմությունը պետք է քննադատի»:
Դիտարկմանը, որ ստացվում է, որ շատ ՀՀԿ-ականներ պատգամավոր են դարձել իշխանությանը մոտ լինելու համա՞ր, Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Եթե մարդիկ քաղաքական չեն, իրենց համար կարեւորվել է մանդատ ունենալը: բայց իրենք իրենց տարածքներում բավական մեծ հեղինակություն ունեն եւ իրենք են վաստակել իրենց ձայները: Բայց որպես ընդդիմություն հանդես գալու նրանց գաղափարական ունակությունները պետք է հաշվի առնվեն: Դրա համար մենք ասել ենք՝ եթե որպես ընդդիմություն հանդես գալու համար խանգարող հանգամանք ունեք, որեւէ մեկդ սահմանափակված չեք»:
Նշենք, որ ՀՀԿ խմբակցությունը լքելու մասին հայտարարել են 4 պատգամավորներ՝ Շիրակ Թորոսյանը, Արթուր Գեւորգյանը, Ֆելիքս Ցոլակյանը եւ Արման Սահակյանը:

Мы поддержим те предложения Правительства, которые будут приемлемы для нас. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 июня руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
«У нас есть три основных пункта – безопасность страны, проблема Карабаха и перспективы развития государства. Если по части этих трех пунктов мы не увидим каких-либо препятствий, то по остальным вопросам проблем не будет», - уточнил Багдасарян.
На вопрос, не призываете ли своих депутатов покинуть фракцию, чтобы они проголосовали за программу Правительства, а сама фракция смогла бы единогласно проголосовать против нее, Багдасарян ответил: «Мы ничего искусственного не делаем. Мы просто говорим, что быть во власти легко. А если идем в оппозицию, то все должно упираться в идеологическую основу».
На вопрос, получается, что многие республиканцы стали депутатами, чтобы быть ближе к власти, Ваграм Багдасарян ответил: «Если люди политически не мотивированы, для них важно иметь мандат. Но они же на своих территориях имеют достаточно высокую репутацию, и им удалось заработать свои голоса. Для пребывания в оппозиции должны быть учтены их идеологические способности. Потому мы объявили: если есть какие-то мешающие обстоятельства для пребывания в оппозиции, то никто ни в чем отнюдь  не ограничен».