Նոր սենսացիոն բացահայտումներ են լինելու, սակայն նշեմ, որ ԱԱԾ–ն ռեպրեսիվ մարմին չէ, ռեպրեսիաներով ԱԱԾ–ն չի զբաղվում, եւ ես դա թույլ չեմ տա, որ երբեւէ զբաղվի։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօերն Արթուր Վանեցյանը։ Նա նաև նշեց, որ, եթե չլինեին Էջմիածնի դեպքերը, իրենք օպերատիվ գործողություններ իրականացնելու էին, քանի որ ինֆորմացիա ունեին։
Նա նաեւ նշեց, որ այլ անձանց, այլ բարձրաստիճան զինվորականների տներում ստուգումներ չեն լինելու, քանի դեռ չկան ստույգ փաստեր եւ տվյալներ։ «Եթե առկա լինեն անհրաժետ փաստերը, ապա կլինեն դա բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կամ շարքային քաղաքացիներ՝ կարժանանան նույն վերաբերմունքին։ Մենք երբեւիցե չենք գնում որեւէ տեղ առանց օպերատիվ տվյալների, որոնց իսկությունը մեզ մոտ կասկած է հարուցում։ Մենք նախօրոք ենք ճշտում ամեն ինչը, եւ եթե ԱԱԾ–ն սկսում է գործել՝ նշանակում է այդ գործը ունենալու է միանշանակ դատական վախճան։ Մենք հենց այնպես գործողություն չենք իրականացնում»,– ասաց Վանեցյանը։
Անդրադառնալով Մանվել Գրիգորյանի գործին՝ Վանեցյանը նշեց, որ եղել է պլանավորված աշխատանք, որն իր ավարտին հասցվեց վերջին երկու օրը. «Ունեինք ինֆորմացիա, որ Մանվել Գրիգորյանն ու Արթուր Ասատրյանի միջեւ լարված իրավիճակ է, եւ երկուսի մոտ էլ զենք կար, եւ այդ զենքը մի օր կրակելու է»։
Դոն Պիպո մականվամբ Արթուր Ասատրյանի մոտ, ըստ ԱԱԾ տնօրենի, հայտնաբերվել է երկու ինքնաձիք եւ 4-5 ատրճանակ, նա կալանավորվել է, իսկ ձերբակալման որոշումը պետք է կայացնի դատարանը։
Անդրադառնալով շրջանառվող լուրերին, որ ԵԿՄ Պաշտպանության նախարարությունից պարբերաբար ստացել է սնունդ, եւ հնարավոր է, հայտնաբերվածը հենց այդ ստացած սնունդն է, ԱԱԾ պետը նշեց, որ չունի նման տեղեկատվություն. «Մենք կարող ենք փաստել, որ կան նամակներ դպրոցականներից, անհատներից քաղաքացիներից, դա քառօրյա պատերազմից մնացած սնունդն է»։

В недалеком будущем можно ожидать новых сенсационных разоблачений, но Служба национальной безопасности – не репрессивный орган и никогда им не будет. Об этом в беседе с журналистами 19 июня сказал директор СНБ Армении Артур Ванецян.
Он добавил, что СНБ не будет проверять дома других высокопоставленных военных, пока нет точных оперативных данных и доказательств. Если же такие данные будут, проверять будут и рядовых граждан, и высокопоставленных чиновников.
«Мы никогда никуда не идем без достоверных оперативных данных. Мы заранее все проверяем, и если СНБ начинает действовать, это означает, что дело точно окажется в суде. Мы просто так ничего не делаем», - отметил Ванецян.
Говоря о деле Манвела Григоряна, Ванецян отметил, что у СНБ были данные о том, что между Манвелом Григоряном и Артуром Асатряном были серьезные разногласия; у обоих было оружие, которое бы однажды выстрелило.
По словам руководителя СНБ, у Артура Асатряна, также известного как Дон Пипо, обнаружили 2 автомата, 4-5 пистолетов; он был задержан, а решение об аресте должен вынести суд.
Отвечая на вопрос журналистов о том, могли ли продукты, найденные в доме Манвела Григоряна, оказаться теми, что получал союз добровольцев «Еркрапа» от министерства обороны, Ванецян отметил, что подобных данных у него нет.
«Мы можем лишь констатировать, что там были письма от школьников и граждан, и это были продукты, оставшиеся после апрельской войны», - добавил он.