2018 թվականի առաջին 6 ամիսներին 22 երկրում 66 լրագրող է զոհվել: Այս տվյալները ներկայացված են Ժնեւում հրապարակված Press Emblem Campaign հասարակական կազմակերպության զեկույցում, որում համաշխարհային հանրությանը կոչ է արվում գործուն միջոցներ ձեռնարկել հակամարտությունների գոտիներում լրատվամիջոցների աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Շեշտվում է, որ «2018 թվականի հունվարից հունիս 22 երկրում 66 լրագրող է սպանվել»: Սա գրեթե մեկ երրորդով ավելի է, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում, երբ զոհվել էր 50 մարդ:
Ինչպես նշում է Press Emblem Campaign-ը, մահվան դեպքերի ընդհանուր թվի կեսից ավելին 2018-ի հունվար-հունիսին բաժին է ընկել Աֆղանստանին (11 զոհ), Մեքսիկային (8), Սիրիային (7), ԱՄՆ-ին (6) եւ Եմենին (5): Կազմակերպությունը խորապես մտահոգված է նաեւ անցած 6 ամիսներին Հնդկաստանում 4 լրագրողների սպանության հետ կապված, որոնցից մեկին սպանել էին Քաշմիրում: Երեք թղթակից է սպանվել Բրազիլիայում, նույնքան՝ Էկվադորում եւ Ֆիլիպիններում: Եկուական՝ Գազայի հատվածում, Գվատեմալայում եւ Պակիստանում, մեկական՝ Բանգլադեշում, Կոլումբիայում, Հաիթիում, Ինդոնեզիայում, Իրաքում, Լիբերիայում, Նիկարագուայում, Ռուսաստանում, Սալվադորում եւ Սլովակիայում:
«Press Emblem Campaign-ը այս հարձակումները վճռականորեն դատապարտում է եւ կառավարություններին կոչ անում մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել»,- նշված է զեկույցում:
Press Emblem Campaign-ը, որը ստեղծվել է 2004 թվականին, ՄԱԿ-ին առընթեր խորհրդատվական կարգավիճակ ունի: Կազմակերպության կազմած վիճակագրությունում արտացոլված են իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարելիս լրագրողների սպանության դեպքերը: Տեղեկատվական աղբյուրներ են ծառայում մամուլի հրապարակումները, ՄԱԿ-ն եւ հասարակական կազմակերպությունները:

Шестьдесят шесть журналистов погибли за первые шесть месяцев 2018 года в 22 странах. Эти данные приведены в опубликованном в Женеве докладе неправительственной организации Press Emblem Campaign, призвавшей мировое сообщество принять действенные меры для обеспечения безопасности работников СМИ в зонах конфликтов, пишет  ТАСС
Подчеркивается, что «с января по июнь 2018 года в 22 странах были убиты 66 журналистов». Это почти на треть больше, чем за тот же период прошлого года, когда была зафиксирована гибель 50 человек.
Больше половины от общего числа смертей, указывает ПЭК, в январе-июне 2018 года пришлось на Афганистан (11 погибших), Мексику (8), Сирию (7), США (6) и Йемен (5). Организация глубоко обеспокоена также в связи с убийством за минувшие шесть месяцев четырех журналистов в Индии, в том числе одного - в Кашмире. Три репортера были убиты в Бразилии, столько же в Эквадоре и на Филиппинах. По два - в секторе Газа, Гватемале и Пакистане, по одному - в Бангладеш, Колумбии, Гаити, Индонезии, Ираке, Либерии, Никарагуа, России, Сальвадоре и Словакии.
«ПЭК решительно осуждает эти нападения и призывает правительства привлечь виновных к ответственности», - говорится в докладе.
Press Emblem Campaign, созданная в 2004 году, обладает консультативным статусом при ООН. В статистике, которую ведет организация, отражены случаи убийств журналистов при исполнении профессиональных обязанностей. Источником информации служат сообщения прессы, ООН и неправительственных организаций.