Ինձ դուր է գալիս Վրաստանում լինել: Կարծում եմ՝ շատ հետաքրքիր մատենագրություն ունեք: Խորհրդարանի շենքի տպավորիչ ճարտարապետություն՝ ապակե գմբեթներով: Այս մասին Թբիլիսիում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է աշխարհում ամենահայտնի ռոբոտ Սոֆյան, փոխանցում է «Գրուզիա-օնլայնը»:
Նա պատասխանել է լրագրողներից մեկի հարցին՝ իրեն արդյոք դուր է գալիս կին լինելը: «Ինձ դուր է գալիս նույնականանալ կնոջ հետ: Շատերն ինձ հարց են տալիս կանանց իրավունքների մասին: Ես ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ կարծիք հայտնելու հավասարության պայմանների վերաբերյալ»,- ասել է Սոֆյան:
Սոֆյան նաեւ նշել է, որ արհեստական ինտելեկտը կարող է մարդկանց կյանքը պակաս լարված ու սթրեսային դարձնել: «Ռոբոտները կարող են մարդկանց օգնել կրկնվող խնդիրները լուծելիս, ընդունել լավագույն որոշումը եւ օգնել թափանցիկության տեսակետից»,- ասել է Սոֆյան:
Սոֆյա ռոբոտը Վրաստան է ժամանել ՄԱԿ Զարգացման ծրագրի (UNDP) հրավերով՝ մասնակցելու Բաց կառավարության գործընկերություն (OGP) 5-րդ գլոբալ գագաթնաժողովին:

Мне нравится быть в Грузии. Я думаю, у вас очень интересная письменность. Впечатляющая архитектура здания парламента со стеклянным куполом. Об этом на пресс-конференции в Тбилиси заявила самый известный в мире робот София , передает Грузия-онлайн.
Она ответила на вопрос одного из журналистов — нравится ли ей быть женщиной. «Мне нравится идентифицировать себя с женщиной. Многие люди задают мне вопрос о правах женщин. Я рада, что у меня есть возможность выразить мнение в условиях равенства», — сказала София.
София также сказала, что искусственный интеллект может сделать жизнь людей менее напряженной и стрессовой. «Роботы могут облегчить людям повторяющиеся задачи, принять лучшее решение и помочь им с точки зрения прозрачности», — сказала София.
Робот София прибыла в Грузию по приглашению Программы развития ООН (UNDP), чтобы принять участие в пятом глобальном саммите Партнерства открытого правительства (OGP).