Ես կարծում եմ, որ ինչ-որ տեղ մեր մեղավորությունն է, որ մանրամասն չենք մեկնաբանել խնդիրը, թե ինչ տնտեսական քաղաքականությաւն է վարում կառավարությունը: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 20-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հայտարարեց, որ ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության առանցքային նպատակը ներառող տնտեսական համակարգ ստեղծելն է:
«Հեղափոխությունից առաջ մենք ունեցել ենք մի համակարգ, որտեղ կոնկրետ ոլորտները, տնտեսական գործունեության առանձին ձեւերը հասանելիության սահմանափակ մակարդակ են ունեցել եւ սահմանափակ թվով մարդիկ են հնարավորություն ունեցել, այսպես ասած, ՀՆԱ ձեւավորման մեծ բաժինը ստեղծել:
Ներառող տնտեսական համակարգի իմաստն այն է, որ այդ սահմանափակումները պետք է գոյություն չունենա, տնտեսական ոլորտները եւ ձեւերը պետք է հասանելի լինեն»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ դա չի նշանակում, որ այն մարդիկ, որոնք գործել են այս կամ այն ոլորտում, այլեւս չպետք է կարողանան գործունեությունը ծավալել այդ ոլորտներում. «Սա նշանակում է, որ մյուսները եւս պետք է ունենան այդ հնարավորությունը:
Ընդ որում հաշվի առնելով, որ քաղաքական մակարդակում հարցը լուծված է իմ վարչապետ դառնալու առաջին օրից, կառավարությունը նաեւ իր անելիքն է համարում ժամանակ առ ժամանակ ծանոթանալ իրավիճակին, մոնիտորինգ անել, տեսնել ինչ փոփոխություներ են տեղի ունենում, եթե այդ փոփոխությունները տեղի չեն ունենում կամ դանդաղում են, կառավարությունը պետք է մտածի նոր գործիքակազմեր կիրառելու մասին: Մենք հակված ենք այս պրոցեսն անել հանդարտ, առանց ցնցումների»:
Փաշինյանը նաեւ արձանագրեց, որ իրենց տնտեսական քաղաքականության հիմնասյուներն են կոռուպցիայի դեմ պայքարը եւ անկախ դատական համակարգի ստեղծմանն  ուղղված ջանքերը:
«Ներդրումային միջավայրի համար անհրաժեշտ է երկու պայման՝ անկախ դատական համակարգ եւ կոտռուպցիայի բացակայություն: Մենք հետեւողականորեն իրականացնում ենք այդ քաղաքականությունը, որը բնականաբար պետք է ամրապնդվի նոր օրենսդրական փոփոխություններով, այդ թվում հարկային օրենսգրքում, որով պետք է լուծվի փոքր ու միջին ձեռնարկություններին ուժ տալու, աջակցելու քաղաքական խնդիրը»,հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:

I believe that it is our fault, to some extent, that we did not comment in detail on what kind of an economic policy the government is conducting.
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, stated the above-said at a press conference on Friday.
He announced that the key objective of his government’s economic policy was to create an inclusive economic system in the country.
“Before the revolution, we had a system where the specific domains, the separate forms of economic activity had a limited level of access,” Pashinyan said, in particular. “The meaning of inclusive economic system is that those limitations should not exist.”
The PM noted, however, that this did not mean that those who had worked in this or that domain will no longer be able to work in those domains.
“This means that others also should have that opportunity,” he added. “Also, the government considers it its job to get familiarized with the situation, conduct monitoring from time to time (…). We are inclined to doing this process calmly, without shocks.”
In addition, Pashinyan recorded that the fight against corruption and the creation of an independent judicial system were the pillars of their economic policy.
“We are consistently implementing this policy which, naturally, shall be strengthened with new legislative amendments,” the Armenian PM added.