Հեղափոխություն դեռ տեղի չի ունեցել, բայց ամենակարեւորը՝ գործող իշխանությունը ստանձնել է պարտավորություն՝ անցկացնել արդար, թափանցիկ ընտրություններ, հետեւաբար, դա այս իշխանությունների քննությունն է: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, Երեւանի ավագանու ընտրություններում քվեարկությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Երկիր ծիրանիի» քաղաքապետի թեկնածու Զարուհի Փոստանջյանը:
«Մենք սպասում ենք, թե ինչպես է հանձնելու քննությունը այս իշխանությունը: Իր ձեռքում են լծակները, որոնցով պետք է կանխվեն ընտրակեղծիքները: Սա նաեւ բոլորիս քննությունն է, մենք իրավունք չունենք կրկնել այն սխալները, որոնք եղել են քառորդ դար»,-ասաց նա:
Փոստանջյանն ասաց, որ ընտրակեղծիքների մասին ահազանգեր լսել է, բայց փաստակված դրանք ներկայացնելը շատ դժվար է, եւ դա օպերատիվ հետախուզական գործողություններ իրականացնող մարմինների գործն է, ոչ թե քաղաքացիների:
«Ցանկալի է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը ունենան ժողովրդի քվեն, վստահությունը, բոլոր ցուցակների մեջ կան մարդիկ, որոնք կարող ուժ են, սրտացավ են Երեւանի համար: Ես կցանկանայի, որ բոլորս ներկայացված լինեինք եւ մեր ներկայությունը լիներ բազմազանության միջոցով եւ բոլորիս ուժերի կոնսոլիդացման միջոցով:
Պետք է ունենալ շատ մրցունակ կառավարություն, որը կարող է  կազմված լինել ազգի լավագույն ներկայացուցիչներից: Սա է պահանջում մեր այսօրվա իրականությունը, նաեւ այն մարտահրավերները, որոնց առջեւ կանգնած ենք:
Մենք չգիտենք, թե ինչպիսին կլինի ապագա քաղաքապետարանը, բայց միանշանակ է, որ անդառնալի են այն գործընթացները, որոնք նախկինում եղել են: Այսինքն այլեւս 170 մլն դոլարի բյուջեն թույլ չենք տալու ապօրինի գործարքների միջոցով լվացքատնով անցկացնել: Չենք թողելու, որ ապօրինի յուրացնեն, այդ գումարները ծառայելու են ի շահ երեւանցիների»,-հայտարարեց Զարուհի Փոստանջյանը:

YEREVAN. – A revolution has not taken place yet in Armenia, but, most importantly, the incumbent authorities have assumed an obligation to hold fair and transparent elections, and therefore this is the test of these authorities.
Zaruhi Postanjyan, chairperson of the Yerkir Tsirani (Apricot Country) Party and the latter’s mayoral candidate in Sunday’s snap election for the capital city Yerevan Council of Elders, told about the above-said to reporters, after voting in the election.
“We are waiting for how these authorities will take the test,” she noted. “The levers, by which electoral fraud shall be prevented, are in their hand. Also, this is the test of us all. We have no right to repeat the mistakes which had been for a quarter century.”
“It’s desirable that all political forces have the people’s vote, confidence,” Postanjyan added. “There are people in all [electoral] lists who are an able force, caring for Yerevan. I would like for us all to be represented, and our presence would be through diversity, and through consolidation of the forces of us all.
“You need to have a very competitive government that can be composed of the best representatives of the nation.