Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման որոնումներում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին աջակցությանը: Այս մասին հոկտեմբերի 16-ին Երեւանում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթը:
«ԱՄՆ-ն աջակցում է կողմերի հանդիպումներին, եւ մենք աջակցում ենք առաջնորդների միջեւ ուղիղ զրույցներին»,- հայտարարեց Քենթը՝ խոսելով Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպմանան մասին:
Քենթը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են, եւ բոլորն աջակցում են ԵԱՀԿ սկզբունքները, որոնք հայտնի են նաեւ որպես Մադրիդյան սկզբունքներ, իսկ այս դեպքում առանցքային սկզբունքներ են համարվում ուժի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնորոշման իրավունքը:
«Յուրաքանչյուր երկիր կարող է ունենալ իր մեկնաբանումը, սակայն սրանք հիմնական սկզբունքներն են: Մեր դերակատարումն այն է, որ դյուրացնենք ներգրավված կողմերի միջեւ շփումները, որպեսզի գտնվի հակամարտության լուծումը»,- նշեց Քենթը:

The United States is committed to support Armenia and Azerbaijan to find a peaceful solution, George Kent, Deputy Assistant Secretary in the European and Eurasian Bureau at the US Department of State, told reporters in Yerevan on Tuesday.
“The U.S. supports bringing two sides together, and we are supportive of direct talk between the leaders,” Kent said, when speaking about the meeting of Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani president Ilham Aliyev in Dushanbe.
Kent emphasized that the U.S., France and Russia are the co-chairs of the OSCE Minsk Group, and all are endorsing the OSCE principles, that are also known as Madrid principles, and the key principles in this case is non-use of force, territorial integrity and right to self-determination.
“Each country may have each interpretation, but these are the main principles. Our role is to facilitate the contacts between the parties involved so that they seek resolution,” Kent said.