Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման որոնումներում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին աջակցությանը: Այս մասին հոկտեմբերի 16-ին Երեւանում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթը:
«ԱՄՆ-ն աջակցում է կողմերի հանդիպումներին, եւ մենք աջակցում ենք առաջնորդների միջեւ ուղիղ զրույցներին»,- հայտարարեց Քենթը՝ խոսելով Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպմանան մասին:
Քենթը շեշտեց, որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են, եւ բոլորն աջակցում են ԵԱՀԿ սկզբունքները, որոնք հայտնի են նաեւ որպես Մադրիդյան սկզբունքներ, իսկ այս դեպքում առանցքային սկզբունքներ են համարվում ուժի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնորոշման իրավունքը:
«Յուրաքանչյուր երկիր կարող է ունենալ իր մեկնաբանումը, սակայն սրանք հիմնական սկզբունքներն են: Մեր դերակատարումն այն է, որ դյուրացնենք ներգրավված կողմերի միջեւ շփումները, որպեսզի գտնվի հակամարտության լուծումը»,- նշեց Քենթը:

Соединенные Штаты привержены поддержке Армении и Азербайджана в поисках мирного решения карабахского конфликта. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване 16 октября заявил заместитель помощника Госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент.
«США поддерживают встречи между сторонами, и мы поддерживаем прямые разговоры между лидерами», - заявил Кент, говоря о встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Душанбе.
Кент подчеркнул, что США, Франция и Россия являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ, и все они поддерживают принципы ОБСЕ, которые также известны как Мадридские принципы, а ключевыми принципами в этом случае являются неприменение силы, территориальной целостности и права на самоопределение.
«Каждая страна может иметь свою интерпретацию, но это основные принципы. Наша роль заключается в том, чтобы облегчить контакты между вовлеченными сторонами, с тем чтобы найти решение конфликта», - отметил Кент.