ԱՄՆ-ն աջակցում է ժողովրդավարական, բարգավաճող եւ անվտանգ Հայաստանին: Այս մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխօգնական Ջորջ Քենթը:
«Մենք գիտենք, որ նոր ընտրություններ են հնարավոր, մենք կոչ ենք անում անցկացնել բոլորի մասնակցությամբ ազատ եւ արդար ընտրություններ: Սպասվում է, որ հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի հաջորդ ռաունդը տեղի կունենա փետրվարին Վաշինգթոնում: Սա հոյակապ առիթ կլինի քննարկելու, թե ինչպես խորացնենք հարաբերությունները»,- հայտարարեց Ջորջ Քենթը:
Նա շեշտեց, որ ամերիկյան ընկերությունները պատրաստ կլինեն Հայաստանում ներդրումներ կատարել բարենպաստ ներդրումային կլիմայի առկայության դեպքում, եւ ինքն այս հարցը քննարկել է նաեւ Հայաստանում բիզնես առաջնորդների հետ իր հանդիպումների ժամանակ: «Հայաստանը բախվում է տնտեսության ստեղծման խնդիրների, որը աշխատատեղեր կտամադրի: Կարեւոր է, որ հայերը լավ աշխատանք ունենան եւ արտասահմանում վաստակի ուղիներ չփնտրեն»,- հավելեց նա:
Նա նաեւ խոստացավ ԱՄՆ աջակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: «Ամերիկացի գործընկերները կաշխատեն հայերի հետ այն ոլորտներում, որտեղ նրանք ցանկանում են մեզ հետ աշխատել»,- եզրափակեց նա:

США поддерживают демократическую, процветающую и безопасную Армению. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявил представитель Госдепартамента США, заместитель помощника Госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент.
«Мы знаем, что возможны новые выборы, мы призываем провести свободные и справедливые выборы с участием всех. Ожидается, что следующий раунд армяно-американской рабочей группы пройдет в феврале в Вашингтоне. Это будет прекрасный повод, чтобы посмотреть, как углубить отношения», - заявил Джордж Кент.
Он подчеркнул, что американские компании будут готовы инвестировать в Армению в случае благоприятного инвестиционного климата, и он также обсудил этот вопрос во время своих встреч с бизнес-лидерами в Армении. «Армения сталкивается с проблемами в создании экономики, которая предоставит рабочие места. Важно, чтобы у армян была хорошая работа, и они бы не искали путей заработка за рубежом»,- добавил он.
Он также пообещал поддержку США в борьбе с коррупцией. «Американские партнеры будут работать с армянами в тех областях, где они хотят с нами работать», - заключил он.