ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարը Զոհրաբ Մնացականյանը համաձայն չէ, որ ԼՂ բանակցությունները «սառեցված» են։
Այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ զրույցում նա պնդեց, որ բանակցությունները «սառեցված» չեն. «Ինչպե՞ս են սառած, բա՞ մեր հանդիպումները, 5 ամսվա մեջ այսքան զարգացումներ են եղել, դուք ասում եք սառացված են»։
Մնացականյանը պնդեց՝ դա գործընթաց է. «Մենք իմ գործընկերոջ՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպել ենք 2 անգամ, վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ, սա գործընթաց է»,–նշեց նախարարի պաշտոնակատարը։
Հարցին՝ հնարավոր է համարո՞ւմ, որ բանակցությունների սեղանին կհայտնվեն «հող խաղաղության դիմաց» բանաձեւը, ինչպես նշեց ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը, Մնացականյանը ասաց. «Չգիտեմ ձեր հարցին ինչպես պատասխանեմ»։

И.о. главы МИД Армении Зограб Мнацаканян не согласен с мнением о том, что переговоры по Карабаху заморожены.
«Как заморожены, а наши встречи? За 5 месяцев было столько событий, а вы говорите заморожены», - заявил Мнацаканян в беседе с журналистами после заседания Правительства Армении 18 октября.
По его словам, это процесс. «Я уже два раза встречался с моим азербайджанским коллегой. Премьер-министр встречался с президентом Азербайджана, это просто процесс», - отметил и.о. главы МИД.
На вопрос, а может ли на столе переговоров очутиться резолюция «территории взамен мира», как отметил посол США в Армении Ричард Миллс, Мнацаканян ответил: «Не знаю, что вам ответить».