Այն, որ կառավարությունը գնում է օպտիմալացման ճանապարհով եւ նախարարությունների թիվը կրճատվելու է, դա հստակ է. թե երբ դա կիրականացվի կախված է նրանից, թե այս ընթացքում որքան հաճախականությամբ կքննարկվի նախագիծը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց մշակույթի նախարարի նախկին պաշտոնակատար, ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Մակունցը:
Հարցին, թե կհասցնի՞ նոր ԱԺ-ն փոխել օրենքը եւ կրճատել կառավարության կազմը, այսինքն նոր կառավարությունն արդեն 12 նախարարությու՞ն կունենա, թե սկզբում կլինի 17 նախարարություն, հետո նոր կկրճատվի, Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց, որ եթե նախագիծը հաստատվի մինչեւ կառավարության ձեւավորումը, ապա կառավարությունը կձեւավորվի նոր սահմանված քանակով:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ հանձնաժողովների նախագահների թեկնածություններին, Մակունցը նշեց, որ այդ մասովգրեթե ամեն բան հստակ է. «Կա մի քանի ճշգրտումների, համաձայնությունների կարիք: Հանձնաժողովների քանակը կարող է փոփոխման ենթարկվի: Այդ ամենը հայտնի կդառնա հունվարի 14-ին, ԱԺ առաջին նիստում»:
Նա հաստատեց, որն մասնավորապես ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը կգլխավորի Ռուբեն Ռուբինյանը, իսկ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը կգլխավորի Անդրանիկ Քոչարյանը:

YEREVAN. – It is clear that the Government of Armenia is going toward optimalization, and the number of ministries will be reduced. But as to when this will be carried out, depends on how often the respective draft will be discussed during this period.
Lilit Makunts, former Acting Minister of Culture and now an MP from the majority “My Step” Faction at the National Assembly (NA), told about the above-said to Armenian News-NEWS.am.
Also, she noted that virtually everything was clear with respect to the candidacies for chairpersons of the NA standing committees.
“There is a need for a few [relevant] adjustments, agreements,” Makunts added. “[But] the number of the committees may be subject to change; all that will become known on January 14, at the first sitting of the [new] National Assembly.”