Պետական եկամուտների կոմիտեի 128 աշխատակից է ազատվել աշխատանքից, եւ սա միայն սկիզբն է։ Այս մասին հունվարի 16-ին՝ մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Նրա խոսքով՝ հարկային հսկողություն իրականացնող շուրջ 7 վարչությունների 580 աշխատակից ծանուցվել է կառուցվածքային բարեփոխումների եւ դրա հետ կապված հնարավոր կրճատումների մասին։
«Կենտրոնացվել է ստուգումների գործառույթը, որի արդյունքում կատարվել է աշխատակազմի օպտիմիզացիա», - նշեց Անանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ ամեն աշխատակցի վերաբերյալ կայացվել է առանձին կոլեգիալ որոշում։ Ընդ որում, 2 ամսվա ընթացքում գնահատվել է 580 աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի կարողությունները։
«Ցավոք, ստիպված էինք ընտրել լավի եւ լավագույնի միջեւ։ Գործառույթների վերակազմակերպման եւ կառուցվածքային փոփոխությունների տրամաբանության շրջանակներում մենք ստիպված այդպիսի որոշում ենք կայացրել»,–հավելեց ՊԵԿ նախագահը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը իր տեղեկություններով հայտնել էր, որ ՊԵԿ–ում զանգվածային կրճատումներ են սկսվել։ Նախորդ շաբաթվա վերջին ՊԵԿ–ի 130 աշխատակից է ազատվել աշխատանքից։

Из Комитета государственных доходов Армении уволено 128 сотрудников, и это только начало. Об этом на пресс-конференции 16 января заявил глава КГД Давид Ананян.
По его словам, 580 сотрудников порядка 7-и инспекционных подразделений получили уведомление о выполнении структурных реформ и связанных с ними возможных сокращениях
«Централизована функция проверок, в результате чего проведения оптимизация штата», - пояснил глава КГД.
По его словам, в отношении каждого из уволенных сотрудников было принято отдельное коллегиальное решение. При этом, в течение 2 месяцев была проведена оценка способностей каждого из 580-и сотрудников.
«К сожалению, нам пришлось выбирать между лучшими и наилучшими. Пришлось принимать такое решение в рамках структурных преобразований и перестановки функций»,- сказал Ананян.
Ранее Новости Армении- NEWS.am на основе своей информации сообщало, что в Комитете государственных доходов Армении начались массовые сокращения. В частности, в конце прошлой недели с работы были уволены 130 сотрудников КГД. Причем уволены, в основном, инспекторы Комитета госдоходов.