Գազի գնի սուբսիդավորման շուրջ բանակցությունների ընթացքից պարզ կլինի, թե որքան «Գազպրոմ Արմենիան» կսուբսիդավորի գազի գինը։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 30-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Տարբեր կոմպոնենտներ կան, որոնց հաշվին ձեւավորվում է գազի գինը սպառողի համար. օպտիմալացման հաշվին, այդ կոմպոնենտների վերահաշվարկի հաշվին, կորուստների վերանայման հաշվին: Տարբեր ցուցանիշներ կան, որոնք կարիք ունեն վերանայման եւ ես կարծում եմ, որ մենք կգտնենք կոնկրետ այն կետերը, որտեղ այդ օպտիմլաացումը հնարավոր է»,–ասաց նա։
Հարցին, թե որքա՞ն ժամանակ է պատրաստ «Գազպրոմ Արմենիան» սուբսիդավորել, արդյոք մեկ տարին ֆիքսված է, թե հնարավոր է ինչ–որ պահի էլ չսուբսիդավորի, Տիգրան Ավինյանն ասաց. «Բանակցությունները ընթացքի մեջ են, ընթացքից հստակ կլինի, հենց նոր տեղեկություն լինի, մենք հասարակությանը կհայտնենք»։
Հիշեցնենք, որ «Գազպրոմի» հայտարարության համաձայն՝ 2019 թվականի հունվարի 1-ից Վրաստանի եւ Հայաստանի սահմանին ռուսական գազի գինը  հազար խմ-ի դիմաց կազմում է 165 դոլար: 2018 թվականին Հայաստանի համար գազի գինը հազար խոր. մետրի դիմաց կազմում էր 150 դոլար:
Հավելենք, որ ըստ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության՝ չնայած սահմանին թանկացման, սպառողների համար գազի գինը չի փոխվի։

По ходу переговоров вокруг субсидирования цены на газ станет ясно, насколько «Газпром Армения» будет ее субсидировать. Об этом заявил в беседе с журналистами 30 января вице-премьер Правительства Армении Тигран Авинян.
«Есть разные компоненты, за счет которых формируется стоимость на газ для потребителя: за счет оптимизации, перерасчета этих компонентов, пересмотра потерь. Существуют разные показатели, которые нуждаются в пересмотре. Думаю, что мы найдем те конкретные точки, в которых эта оптимизация возможна», - сказал Авинян.
На вопрос, сколько времени компания «Газпром Армения» готова субсидировать, действительно ли зафиксирован годовой срок или все-таки возможно, что она в какой-то момент перестанет это делать, вице-премьер ответил: «Переговоры еще в процессе, по ходу все станет ясно. Как только будет новая информация, мы все сообщим общественности».
Напомним, что цена российского газа на границе с 1 января 2019 года поднялась с 150 до 165 долларов за 1 тыс. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, несмотря на повышение стоимости на границе, продолжает голословно заявлять, что тариф на газ для потребителей не изменится.