Virgin Galactic ընկերությունը անձնակազմի երեք անդամով նավի փորձնական արձակում է իրականացրել: Երկրի ֆոնին սարքի լուսանկարը՝ «SpaceShipTwo նրա համար բնական պայմաններում» գրությամբ, ինչպես նաեւ արձակման տեսանյութը հրապարկվել են ընկերության թվիթերյան էջում, գրում է Life-ը:
Space.com պորտալի տվյալներով՝ WhiteKnighTwo ինքնաթիռ կրիչը արձակվել է Կալիֆոռնիայի Մոհավա անապատի օդակայանից: Անհրաժեշտ բարձրության հասնելուց հետո միացել է մերձուղեծրային նավի շարժիչը: Նավը բարձրացել է 89.9 կմ: Տիեզերանավում գտնվել է երկու օդաչու եւ անձնակազմի պատրաստման խմբի ղեկավարը:
Հիշեցնենք, որ SpaceShipTwo նավը ստեղծվել է բացառապես տիեզերական զբոսաշրջության համար: Սա նավի երկրորդ արձակումն էր: 2018 թվականի դեկտեմբերին տիեզերանավն արդեն հաղթահարել էր տիեզերական բարձրությունը՝ բարձրանալով 82.7 կմ :

Компания Virgin Galactic провела испытательный запуск корабля с тремя членами экипажа. Фото аппарата на фоне Земли с подписью «SpaceShipTwo в естественных для него условиях», а также видео с запуска опубликованы в твиттере компании, сообщает Life.
По данным портала Space.com, самолёт-носитель WhiteKnighTwo поднялся с аэродрома в калифорнийской пустыне Мохаве. При достижении необходимой высоты был включён двигатель суборбитального корабля. Судно поднялось на высоту 89,9 километра. На его борту находились двое пилотов и руководитель группы подготовки персонала.
Напомним, корабль SpaceShipTwo был разработан исключительно для космического туризма. Состоявшийся запуск стал для судна вторым. В декабре 2018 года корабль уже преодолевал «космическую высоту», поднявшись на 82,7 километра.