Մինդար անունով մարդակերպ ռոբոտը պատրաստվել է Բոտխիստվա Կանոնի օրինակով։ Դա ճապոնիայում ամենահարգված Բոտխիստվաներից՝ մտքի պայծառության հասնելու ճանապարհին օգնականներից մեկն է։ Ենթադրվում է, որ Մինդարը լայն հասարակությանը կպատմի բուդդիզմի մասին՝ գրում է «Մեծ Ասիա»-ն։
Առաջին քարոզը անդրոիդը կարդացել է շնորհանդեսի ժամանակ, որն անցկացվել է Կոդայձի տաճարում՝ արեւելյան Կիոտոյում՝ հայտնում է The Japan Times-ը։ Քարոզում իր ելույթը Մինդարը նվիրել է մարդկությանը եւ սրտի Սուտրային՝ դա կարճ արտահայտություն է, որը իմաստնության բուդդայական գաղափարախոսություն է քարոզում։ Անդրոիդի ելույթը ուղեկցվել է անգլիական եւ չինական սուբտիտրերով։
Տաճարի գլխավոր կառավարիչ Տենխո Գոտոն ասել է, թե Բուդդայի կերպարը, որը կարող է խոսել, հեշտացնում է բուդդիզմի ընկալումը։ Թեմի անդամները եւս նշել են, որ «շատերը կնայեն ռոբոտին եւ գուցե կխորհեն բուդդիզմի էության մասին»։
Մինդարի հասակը 165 սմ է, քաշը՝ 60 կգ։ Սարքը, որ ստեղծել են Տոկիոյի A-Lab Co ընկերությունում, ալյումինից եւ սիլիկոնից է։ Այն լայն հասարակայնությանը կներկայացվի մարտի 8-ից մինչեւ մայիսի 6-ը։

Человекообразный робот, названный Миндар, выполнен по образцу Бодхисаттвы Каннон. Это один из наиболее почитаемых в Японии Бодхисаттв – помощников на пути к просветлению. Предполагается, что Миндар будет рассказывать широкой публике о буддизме, пишет портал «Большая Азия».
Первую проповедь андроид произнёс на презентации, которая прошла в храме Кодай-дзи школы Риндзай-сю в восточном Киото, сообщает газета The Japan Times. Своё выступление Миндар посвятил человечеству и Сутре сердца – это лаконичное высказывание, которое излагает буддийские идеи совершенной мудрости. Речь андроида сопровождалась английскими и китайскими субтитрами.
По словам главного управляющего храмом в приходе Хагасияма в Киото Тэнхо Гото, образ Будды, который может говорить, сделает легче понимание буддизма. Члены прихода Кодай-дзи, присутствовавшие на презентации, также отметили, что «многие посмотрят на робота и, возможно, задумаются о сути буддизма». Другой священнослужитель сказал, что такой необычный робот «поможет людям, которые мало интересуются религией, проявить интерес к буддизму».
Рост андроида Миндара составляет 165 сантиметров, вес – 60 килограммов. Устройство, разработанное токийской компанией A-Lab Co, сделано из алюминия и силикона. Инновацию представят широкой публике с восьмого марта по шестое мая.