Այլ կարծիք լինել չի կարող: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական լուծումը պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը: Մարտի 11-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի քարտուղար Իվետա Տոնոյանը՝ մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ կան մի քանի կետեր, որոնք մտահոգություն են հարուցում: «Մասնավորապես՝ այն, որ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները երկրորդ պլան են մղվում: Մեր կուսակցությունը բազմիցս արտահայտել է այս հարցում իր տեսակետը, եւ կարծում եմ, որ այս դեպքում միայն այն հանգամանքը, որ այդ հայտարարությունը Ադրբեջանում մեծ ոգեւորվածությամբ ու խանդավառությամբ են ընդունել, արդեն շատ բանի մասին է վկայում»,- նշեց պատգամավորը:
Տոնոյանը շեշտեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Բաքվի կոշտ դիրքորոշումը եւ Ղարաբաղին ուղղված ռազմական գործողությունների վերսկսման անվերջանալի սպառնալիքները հաշվի առնելով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունն անընդունելի է, հատկապես հայկական կողմից զիջումների մասը:
Պատգամավորը նաեւ հավելեց, որ Ղարաբաղի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ ոչ մի հարց չի կարող լուծվել առանց հաշվի առնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կարծիքն ու դիրքորոշումը:

Иного мнения тут быть не может. Конечным решением карабахского вопроса должно стать международное признание Нагорно-Карабахской Республики. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании 11 марта заявила депутат от партии «Процветающая Армения», пресс-секретарь лидера «ПА» Гагика Царукяна Ивета Тоноян, комментируя недавнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
По ее словам, в последнем заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ есть несколько пунктов, которые вызывают обеспокоенность. «В частности, то, что соглашения, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге, отодвигаются на второй план. Наша партия множество раз высказывала свою точку зрения по данному вопросу, и я думаю, что в этом случае лишь то обстоятельство, что данное заявление было встречено в Азербайджане с большим воодушевлением и энтузиазмом, уже говорит о многом», - отметила депутат.
Тоноян подчеркнула, что с учетом жесткой позиции Баку по вопросу карабахского урегулирования и нескончаемых угроз в адрес Карабаха о возобновлении военных действий, заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ является неприемлемым, особенно по части уступок с армянской стороны.
Депутат также добавила, что никакой вопрос относительно дальнейшей судьбы Карабаха не может решаться без учета мнения и позиции народа Нагорного Карабаха.