Երեւանի քաղաքապետարանը արդեն 6-րդ օրն է, շարունակում է Օպերայի հարակից տարածքի սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները: Նպատակը համայնքին պատկանող տարածքի ճարտարապետական տեսքի եւ երբեմնի կանաչ գոտու վերականգնումն է:
Ծրագիրն իր մեջ ներառում է ոչ միայն կանաչապատումը, այլեւ հարակից ճարտարապետական ձեւավորումը: Նշվում է, որ կանցկացվի բաց մրցույթ եւ կորոշվի այս տարածքի ճարտարապետական դիմագիծը:
Քաղաքապետարանը Օպերայի մերձակայքում սրճարանների նախկին վարձակալներին մեկ ամիս առաջ՝ փետրվարի 13-ին, ծանուցել է սեփական ուժերով տարածքը մաքրելու անհրաժեշտության մասին։ Քաղաքապետարանն ապամոնտաժման աշխատանքներն սկսել է մարտի 13-ին, իսկ արդեն մարտի 14-ին աշխատանքներն ուղեկցվել էին սրճարանների աշխատակիցների բողոքի ակցիաներով, բախումներ էին տեղի ունեցել ոստիկանների եւ քաղաքացիների միջեւ, վնասվածքներ էին ստացել ինչպես ոստիկաններ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք: Բերման էր ենթարկվել 22 մարդ, որոնք ավելի ուշ ազատ էին արձակվել:
Ավելի ուշ հայտարարությամբ էր հանդես եկել «Ջազզվե» սրճարանի ընկերության համասեփականատեր Արմեն Պետրոսյանը՝ նշելով, որ ցավոք, իրենց հետ երկխոսել չկամեցան ու որոշեցին շփվել ուժի լեզվով: Նա կոչ է արել դադարեցնել բողոքի ակցիաները: Իր հերթին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարել է, որ Օպերայի տարածքից բոլոր սրճարանները պետք է դուրս գան։
Իր հերթին «Ատմոսֆերա» ՍՊԸ-ի սեփականատերերից Էլիզաբեթ Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ պատրաստվում են դատարան դիմել իրենց գույքը փչացնելու համար:

YEREVAN. – Monday is the sixth day that the capital city Yerevan Municipality is continuing dismantling the cafés in the area adjacent to the opera house, at Liberty Square, in downtown of the capital city of Armenia.
The objective is to restore the architectural look and the once-green area of this community-owned territory.
The plan includes not solely landscaping, but also neighboring architectural decoration.
It is noted that an open competition will be held, and the architectural look of this area will be determined.
On February 13, the Yerevan city hall had notified the now former leaseholders of the aforesaid cafés to clear the area by their own efforts.
And the Yerevan Municipality’s dismantling of these cafés began on March 13. But on the next day, these works were accompanied by demonstrations by the employees of these cafés, clashes took place between police and protesters, and several police and civilians were injured.
Also, 22 people were detained, but later released.
And late in the evening on March 14, Mayor Hayk Marutyan stated that all the cafés need to vacate the area neighboring the opera house.