Երեւանի քաղաքապետարանը արդեն 6-րդ օրն է, շարունակում է Օպերայի հարակից տարածքի սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները: Նպատակը համայնքին պատկանող տարածքի ճարտարապետական տեսքի եւ երբեմնի կանաչ գոտու վերականգնումն է:
Ծրագիրն իր մեջ ներառում է ոչ միայն կանաչապատումը, այլեւ հարակից ճարտարապետական ձեւավորումը: Նշվում է, որ կանցկացվի բաց մրցույթ եւ կորոշվի այս տարածքի ճարտարապետական դիմագիծը:
Քաղաքապետարանը Օպերայի մերձակայքում սրճարանների նախկին վարձակալներին մեկ ամիս առաջ՝ փետրվարի 13-ին, ծանուցել է սեփական ուժերով տարածքը մաքրելու անհրաժեշտության մասին։ Քաղաքապետարանն ապամոնտաժման աշխատանքներն սկսել է մարտի 13-ին, իսկ արդեն մարտի 14-ին աշխատանքներն ուղեկցվել էին սրճարանների աշխատակիցների բողոքի ակցիաներով, բախումներ էին տեղի ունեցել ոստիկանների եւ քաղաքացիների միջեւ, վնասվածքներ էին ստացել ինչպես ոստիկաններ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք: Բերման էր ենթարկվել 22 մարդ, որոնք ավելի ուշ ազատ էին արձակվել:
Ավելի ուշ հայտարարությամբ էր հանդես եկել «Ջազզվե» սրճարանի ընկերության համասեփականատեր Արմեն Պետրոսյանը՝ նշելով, որ ցավոք, իրենց հետ երկխոսել չկամեցան ու որոշեցին շփվել ուժի լեզվով: Նա կոչ է արել դադարեցնել բողոքի ակցիաները: Իր հերթին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարել է, որ Օպերայի տարածքից բոլոր սրճարանները պետք է դուրս գան։
Իր հերթին «Ատմոսֆերա» ՍՊԸ-ի սեփականատերերից Էլիզաբեթ Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ պատրաստվում են դատարան դիմել իրենց գույքը փչացնելու համար:

Мэрия Еревана шестой день подряд продолжает работы по демонтажу кафе, расположенных перед Театром оперы и балета. Цель работ – восстановление архитектурного вида и некогда зеленой зоны территории, принадлежащей общине.
Отмечается, что будет проведен открытый тендер, и на его основании будет определен архитектурный вид данного участка.
Напомним, что 13 февраля все арендаторы упомянутых кафе было уведомлены о необходимости сноса собственных кафе. Сами работы по демонтажу со стороны мэрии начались 13 марта, а уже с 14 марта работы сопровождались акциями протеста сотрудников кафе, произошли столкновения между полицейскими и гражданами. Травмы получили представители двух сторон. В ходе столкновений 22 человека были подвергнуты приводу, позднее их отпустили.
Позже акции протеста прекратились. Владелица ООО «Атмосфера» Элизабет Казарян в беседе с журналистами заявила о том, что они собираются обратиться в суд в связи с порчей их имущества.