Եթե պերային թատրոնը վերջին 1-1,5 տարվա ընթացքում հասել է տեսանելի հաջողությունների, ինչո՞ւ ենք մենք խեղդում այդ ղեկավարին (Կոնստանտին Օրբելյանին-խմբ)՝ պատճառ բռնելով օրենքը կամ հայերեն չիմանալը: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 1-ին, կառավարության դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց բեմադիչ, դերասան Վիգեն Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ կարելի է ամեն պատճառ էլ հորինել:
«Մի անգրագիտությունը մեկի հետեւից են անում: Նազենի Ղարիբյանն իր եսը գերադասում է բոլոր ստեղծված բոլոր իրավիճակներին: Կուզենա՝ սրան կհանի, նրան կնշանակի: Խաղուպա՞ր է սա: Չ՞է որ մարդիկ այսքան տարի փորձ ու գիտելիք են կուտակել:
Էս աղջիկը չի սիրում Կոնստանտին Օրբելյանին ու ասում է՝ պիտի գնաս, օրենքը սա է պահանջում: Իսկ որ Օրբելյանը Օպերային թատրոնը վերջապես ոտքի է կանգնեցրել, որ վերջապես Օպերային թատրոնն ունեցավ պրեմիերաներ, ներկայացումներ, դա կարեւոր չէ: Կարեւորը՝ ՊՈԱԿ, օրենք: Նազենի Ղարիբյանը երկու ախմախ որոշում ստորագրելով դարձավ ավելի ճանաչելի, քան արվեստի գործիչները»,-ասաց դերասանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Նազենի Ղարիբյանի հրամանով Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել է թատրոնի տնօրենի պաշտոնից՝ մնալով միայն գեղարվեստական ղեկավար: Ինքը՝ Օրբելյանը հայտարարել է, որ այդ դեպքում ընդհանրապես կհեռանա թատրոնից:
Բացի այդ, նախօրեին Հայաստանի թատերական գործիչների միությունում ընդլայնված նիստ է տեղի ունեցել, որի մասնակիցները բաց նամակով դիմել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ պահանջելով Նազենի Ղարիբյանի անհապաղ հրաժարականը: Նամակի տակ ստորագրել են Հայաստանի գրեթե բոլոր թատրոնների ղեկավարները:

Если Театр оперы и балета за 1-1,5 года добился видимых успехов, зачем «душить» его руководителя, цепляясь при этом за закон или незнание армянского языка. Об этом заявил в беседе с журналистами во время акции протеста у здания Правительства Армении 1 апреля артист, постановщик Виген Степанян, при этом подчеркнув, что любую причину можно придумать.
«Одна безграмотность следует за другой. Назени Гарибян предпочитает свое «я» во всех ситуациях. Захочет этого снимет, того назначит. Это что – игры и пляски? Люди ведь накопили за годы столько опыта и знаний. Она не взлюбила Орбеляна и решила, что он должен уйти, мол, этого требует закон. А то, что Орбелян, наконец-то, поднял с колен Театр оперы и балета, состоялись премьеры, это не так важно. Важнее – ГНКО, закон», - возмутился Степанян.
Отметим, что коллектив Академического театра оперы и балета Армении им. Спендиарова провел акцию протеста у здания Правительства республики. Они требуют отмены приказа и.о. министра культуры Армении Назени Гарибян об увольнении директора театра Константина Орбеляна. Среди причин, на основании которых Гарибян должна быть освобождена от занимаемой должности, протестующие указывают неуважительное отношение к культуре и ее деятелям, противоречащие законам распоряжения и приказы, подписываемые ею.
К требованию отправить Назени Гарибян в отставку присоединились руководители всех театров страны, которые подписали соответствующее обращение к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
Напомним, что Гарибян 29 заявила о том, что имя нового директора Оперного театра станет известно 1 апреля. Сам Орбелян, пользующийся единодушной поддержкой коллектива и обвиненный чиновницей в русскоязычности, заявил о том, что в этом случае вообще уйдет из театра.