Անթույլատրելի է, որ Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական մարմինները եւ մարդու իրավունքների հանձնակատարը չեն կարող աշխատել Եվրոպայի տարածքի որոշակի մարզերում եւ այսպես կոչված՝ գորշ գոտիներում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
Ղարաբաղը մեզ համար գորշ գոտի է, քանի որ մենք չենք կարող այնտեղ աշխատել»,- նշել է գլխավոր քարտուղարը՝ ի պատասխան հայկական լրատվամիջոցի ներկայացուցչի հարցին:
Յագլանդը նշել է, որ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք իրավունք ունենա լինելու ամեն տեղ, որտեղ կցանկանա, քանի որ հանձնակատարը զբաղվում է հումանիտար, այլ ոչ թե քաղաքական գործունեությամբ:
Նշենք, որ այցելությունների խոչընդոտը Բաքվի դիրքորոշումն է: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում անգամ հատուկ «սեւ ցուցակ» կա, որի մեջ են ներառվում Լեռնային Ղարաբաղ այցելած անձանց անունները:

Недопустимо то, что наблюдательные органы Совета Европы и комиссар по правам человека не могут работать в определенных областях на территории Европы и в так называемых серых зонах, заявил Генсек Совета Европы Турбьёрн Ягланд в ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Карабах для нас серая зона, поскольку мы не можем там работать», - отметил Генсек в ответ на вопрос представителя армянского СМИ.
Ягланд отметил, что комиссар по правам человека должен иметь право быть везде, где захочет, ведь комиссар занимается гуманитарной, а не политической деятельностью.
Отметим, что препятствием для посещений является позиция Баку. У МИД Азербайджана даже есть специальный «черный список», куда вносятся имена лиц, посетивших Нагорный Карабах.