Անթույլատրելի է, որ Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական մարմինները եւ մարդու իրավունքների հանձնակատարը չեն կարող աշխատել Եվրոպայի տարածքի որոշակի մարզերում եւ այսպես կոչված՝ գորշ գոտիներում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
Ղարաբաղը մեզ համար գորշ գոտի է, քանի որ մենք չենք կարող այնտեղ աշխատել»,- նշել է գլխավոր քարտուղարը՝ ի պատասխան հայկական լրատվամիջոցի ներկայացուցչի հարցին:
Յագլանդը նշել է, որ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք իրավունք ունենա լինելու ամեն տեղ, որտեղ կցանկանա, քանի որ հանձնակատարը զբաղվում է հումանիտար, այլ ոչ թե քաղաքական գործունեությամբ:
Նշենք, որ այցելությունների խոչընդոտը Բաքվի դիրքորոշումն է: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում անգամ հատուկ «սեւ ցուցակ» կա, որի մեջ են ներառվում Լեռնային Ղարաբաղ այցելած անձանց անունները:

It is unacceptable that the Council of Europe monitoring bodies and human rights commissioner cannot work in certain areas in the territory of Europe and the so-called grey zones, Secretary General Thorbjørn Jagland said during his joint press conference with Armenian PM.
“Karabakh is such a grey zone for us because we cannot work there, it is blocked,” he said in response to the question by Armenian reported.
Jagland emphasized that human rights commissioner should have right to go everywhere she wants. He emphasized that the human rights commissioner is carrying out humanitarian work, and not political one.