Ուկրաինայի նախագահի թեկնածուներ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Վլադիմիր Զելենսկին ծնկի են եկել բանավեճի ընթացքում «Օլիմպիյսկի» մարզահամալիրում: Նախաձեռնողը Զելենսկին էր, որն այդ ժամանակ պատասխանում էր Պորոշենկոյի այն հարցին, թե ինչպես էր նախկինում ծնկի գալիս Պուտինի առջեւ, հաղորդում է «112 Ուկրաինա» հեռուստաալիքը:
«Ծնկի գալու մասին: Ես ասել եմ, որ պատրաստ եմ ծնկի գալ, միայն մի ստիպեք Ուկրաինային ծնկի իջնել: Ես այժմ էլ պատրաստ եմ ծնկի գալ յուրաքանչյուր մոր առջեւ, որի որդին չի վերադարձել, յուրաքանչյուր երեխայի առջեւ, որը կորցրել է հորը: Ձեզ եւս հրավիրում եմ, Պյոտր Ալեքսեեւիչ»,-ասել է Զելենսկին, այնուհետեւ ծնկի իջել հանրության առջեւ: Այդ պահին Պորոշենկոն մեկ ծունկը եւս խոնարհել է, սակայն մեջքով դեպի ամբոխը եւ դեմքով դեպի Ուկրաինայի դրոշը:
Զելենսկին հայտարարել է, որ 2014 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ քվեարկել է Պյոտր Պորոշենկոյի օգտին: «Կարո՞ղ էի ես երբեւէ պատկերացնել, որ, լինելով հասարակ տղամարդ Կրիվոյ Ռոգից, կպայքարեմ Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնի համար մի մարդու դեմ, որին մենք վստահաբար եւ անվերապահորեն ընտրել ենք որպես Ուկրաինայի նախագահ 2014 թվականին: Եւ ամենահետաքրքիրն այն է, որ ես ինքս պարոն Պորոշենկոյի կողմնակիցն էի, դա ճիշտ է: Սակայն ես սխալվել էի»:
Պորոշենկոն անվանել է իր ընդդիմադիր Վլադիմիր Զելենսկուն «պարկ»: «Դուք պարկի մեջ կատու չեք, Դուք պարկ եք, իսկ ձեր պարկում այսօր սատանաներն ու կատուներն են»,-ասել է նա: Զելենսկին այդ խոսքերն առանց ուշադրության չի թողել եւ արձագանքել է. «Պարկի մեջ կատվի մասին: Լավ է լինել պարկի մեջ կատու, քան ոչխարի հանդերձանքով գայլ»,-հաղորդում է ՈՒՆԻԱՆ-ը:
Այսօր՝ ապրիլի 19-ին՝ նախընտրական քարոզարշավի վերջին օրը, նախագահի թեկնածուներ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Վլադիմիր Զելենսկին անցկացրել են բանավեճ: Ակնկալվում է, որ կկայանա եւս երկու փուլ, որոնցից առաջինը՝ «Օլիմպիյսկի» մարզադաշտում, երկրորդը՝ «Սուսպիլնիի» ստուդիայում:

Кандидаты в президенты Украины Петр Порошенко и Владимир Зеленский стали на колени в ходе дебатов на сцене НСК «Олимпийский». Инициатором выступил Зеленский, который в это время отвечал на вопрос Порошенко о том, как в прошлом якобы становился на колени перед Путиным, передае телеканал «112 Украина».
«Про колени. Слова вырваны из фразы. Я сказал, что готов стать на колени, только не ставьте на колени Украину. Я и сейчас готов стать на колени перед каждой матерью, которая не дождалась сына, перед каждым ребенком, который потерял отца. И вас приглашаю, Петр Алексеевич», - сказал Зеленский, после чего встал на колени перед публикой. В это время Порошенко также опустился на одно колено, но спиной к толпе и лицом к флагу Украины
Зеленский заявил, что на президентских выборах 2014 года голосовал за Петра Порошенко. «Мог ли я когда-то представить, что я, простой парень из Кривого Рога, буду бороться за кресло президента Украины против человека, которого мы уверенно и беспрекословно избрали президентом Украины в 2014 году? И, что самое интересное, я сам был за господина Порошенко, это правда. Но я ошибся».
Порошенко назвал своего оппонента Владимира Зеленского «мешком». «Вы – не кот в мешке, Вы – мешок, а в вашем мешке – сегодня черти и коты!», - сказал он. Зеленский не оставил эти слова без внимания и ответил: "Насчет кота в мешке. Лучше быть котом в мешке, чем волком в овечьей шкуре, передает  УНИАН: https://www.unian.net/
Сегодня, 19 апреля, в последний день, когда возможна предвыборная агитация, кандидаты в президенты Петр Порошенко и Владимир Зеленский проводят дебаты. Ожидается, что пройдут они "в два тура" - первая часть состоится на НСК "Олимпийский", вторая - в студии "Суспильного".