Ամերիկյան Այդահո նահանգում գտնվող կարտոֆիլի հսկայական արձանը վերածվել է Big Idaho Potato Hotel մինի-հյուրանոցի, հաղորդում է UPI-ը:
Նշվում է, որ հյուրանոցի կառուցման նպատակն էր խրախուսել «հողագործ ասպետների» աշխատանքը:
Քանդակը, որի երկարությունը շուրջ 8.5 մետր է, իսկ լայնությունը՝ ավելի քան 3.5 մետր, կանգնեցվել էր 2012 թվականին Այդահոյում Կարտոֆիլային հանձնաժողովի 72-ամյակի կապակցությամբ:
Քրիսթի Վուլֆը, որը «Այդահոյի Մեծ կարտոֆիլ» զբոսաշրջային թիմի անդամ էր, առաջարկել էր իր փորձագիտական ծառայությունները քանդակը փոքրիկ մեկտեղանոց հյուրանոց դարձնելու համար:
Եւ այժմ կարտոֆիլի մեջ հյուրանոցը ձայնամեկուսացված է, ներսում փայտե հատակ է, համալրված է էլեկտրականությամբ, ջրատար խողովակով եւ օդափոխման համակարգով, ինչպես նշված է Airbnb հարթակում տեղադրված հայտարարության մեջ: Կարտոֆիլի մեջ հյուրանոցում գիշերն արժե 200 դոլար, եւ այն հնարավոր կլինի վարձակալել արդեն մայիսին:

Гигантскую скульптуру картофеля, воздвигнутую в американском штате Айдахо, превратили в мини-отель Big Idaho Potato Hotel, сообщает UPI.
Отмечается, что целью строительства отеля является поощрения труда «рыцарей мотыги».
Скульптура, длина которой составляет около 8,5 метров, а ширина - более 3.5 метров, была воздвигнута в 2012 году в связи с 72-летием Картофельной комиссии Айдахо.
Кристи Вульф, которая некогда состояла в туристической команде «Большого картофеля Айдахо» предложила свои услуги в качестве эксперта для превращения скульптуры в крошечный одноместный отель.
И теперь отель-картофелина хорошо изолирован, в нем есть деревянный пол, он оснащен электричеством, водопроводом и системой кондиционирования воздуха.
Как следует из объявления на платформе Airbnb. Ночь в гостинице-картофелине стоит 200 долларов, и его можно будет снимать уже с мая.