Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության նախագահի նստավայրում մայիսի 8-ին տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունից։
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության, Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների եւ մասնագիտական արդյունավետ ու նվիրված գործունեության համար պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողներ, ազատամարտիկներ, ոստիկանության վետերաններ արժանացել են պետական բարձր պարգեւների:
Իր ելույթում նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Մայիսի 9-ի տոնը մեր բազմադարյա պատմության կարեւորագույն էջերից է, որը գրվել է համայն հայության միասնական ջանքերով եւ դարձել հայ ժողովրդի հերոսության ու միասնության, տոկունության ու անսասան կամքի խորհրդանիշը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

On the occasion of Victory Day, the 27th anniversary of the Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic and of the Liberation of Shushi, awards were granted during a solemn ceremony held at the residence of the President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) today, reports the news service of the President of the Republic of Artsakh.
Several military servicemen of the Defense Army, freedom fighters and police veterans received high state awards for their significant contributions to homeland defense, the courage and bravey shown while defending the state border of the Republic of Artsakh and in the battles for homeland defense, as well as for the services provided to the Republic of Artsakh and professional, effective and dedicated service.
In his speech, President Bako Sahakyan emphasized that the May 9th holiday is one of the major pages in the centuries-old history of the Armenian people that was written through the combined efforts of all Armenians and became the symbol of the heroism, unity, endurance and unwavering will of the Armenian people.