Այսօր՝ մայիսի 12-ին, տեղի ունեցավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Կյանք և ազատություն» գրքի հայաերեն թարգմանության շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ներկա էին նրա ընտանիքի անդամները, քաղաքական գործիչներ, համախոհներ։
Գրքի վերաբերյալ խոսք ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի տիկինը՝ Բելլա Քոչարյանը։ Նա նշեց, որ տարիներ շարունակ փորձում էին համոզել Քոչարյանին՝ գիրք գրել, սակայն, ինչպես գրքում է գրել Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նա չէր ցանկանում փորփրել անցյալը։
«Եկավ մի պահ և նա շատ լուրջ մտածեց այդ մասին, գրեց գիրքը, որը տևեց 3 տարի։ Գիրքը շատ հետաքրքիր է և հեշտ է կարդացվում»,- ասաց Բելլա Քոչարյանը՝ հավելելով, որ գիրքը լեփ-լեցուն է այնպիսի փաստերով, որոնց մասին իրենք տեղյակ չեն եղել։
«Ռոբերտն իր էությամբ բաց մարդ չէ, բայց այս գրքում շատ բացվեց։ Նա այնքան սիրով է գրում Ստեփանակերտի, Ղարաբաղի բնության մասին, որ կարծես այնտեղ գեղարվեստական ինչ-որ բան կա։ Գրքում նա գրում է իր մանկության, քրոջ, շատ սիրելի եղբոր՝ Վալերայի մասին, որն այսօր, ցավոք, մեզ հետ չէ, այլապես զորավիգ կլիներ եղբորը»,- ասաց տիկին Քոչարյանը։
Բելլա Քոչարյանը հիշեցրեց, որ տեղի է ունենում գրքի երկրորդ շնորհանդեսը, առաջինը տեղի է ունեցել Ստեփանակերտում հունվարի 26–ին։
«Այս երկու շնորհանդեսներին, ցավում եմ, գրքի հեղինակը չի մասնակցել, նա այսօր ապօրինի անազատության մեջ է, միևնույն է՝ պետք է նման միջոցառումներ անցկացնել։ Ծնվել է մի գիրք, որը իրավունք ունի ապրելու իր սեփական կյանքով։ Այս գիրքը կարող է սովորեցնել՝ ինչքան կարևոր է սիրել հայրենիքը։ Այնքան մեծ է հայրենասիրությունն այնտեղ, որ զարմանում ես։ Գիրքը չի թողնում, որ մենք շփոթվենք»,- ասաց Բելլա Քոչարյանը եւ ընդգծեց , որ գիրքը խորհուրդ ունի և շատ օգտակար կլինի երիտասարդների համար։
Շնորհանդեսի երկրորդ հատվածում ցուցադրվեց ֆիլմ, որտեղ ներկայացվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի կենսագրությունը։
Այնուհետև Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լևոն Քոչարյանը, ընթերցեց հոր ուղերձը։
Ուղերձում ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել էր, որ շատ կցանկանար՝ գրքի հայերեն և ռուսերեն տարբերակների շնորհանդեսը միաժամանակ կայանար, սակայն իշխանությունն ամեն ինչ արեց, որ դա անհնար լինի։
Գրքի առաջին հատվածը Հայաստանի հերոսական էջերը կերտող մարդկանց մասին է, իսկ երկրորդ հատվածում ներկայացվում է, թե ինչ ջանքերով հաջողվեց ապահովել երկրի զարգացման երկնիշ տեմպը, եւ թե ինչպես է Ռոբերտ Քոչարյանը հեռացել իշխանությունից, երբ գտնվում էր «հաջողության գագաթնակետին»։
«Հուսով եմ այն իրադարձությունները, որ նոր գրքի նյութ են դառնալու՝ իրենց երկար սպասել չեն տա»,- ասված է Ռորբերտ Քոչարյանի ուղերձում։

Сегодня, 12 мая состоялась презентация армянского перевода книги «Жизнь и свобода» второго президента Армении Роберта Кочаряна.
На мероприятии присутствовали также члены его семьи, политические деятели, единомышленники.
На тему книги выступила супруга Роберта Кочаряна Белла Кочарян. Она отметила, что на протяжении многих лет они пытались убедить Кочаряна написать книгу, однако, как написал в книге Роберт Кочарян, он не хотел копаться в прошлом.
«Наступил момент, и он очень серьезно подумал об этом, написал книгу, что продлилось три года. Книга очень интересная и легко читается», - сказала Белла Кочарян, добавив, что книга полна такими фактами, о которых они не знали.
«Роберт по своей сути не открытый человек, но в этой книге он очень раскрылся. Он с такой любовью пишет о природе Степанакерта, Карабаха, что, кажется, в этом есть что-то художественное. В книге он пишет о своем детстве, сестре, очень любимом брате Валере, которого, сегодня, к сожалению, с нами нет, иначе он бы поддержал брата», - рассказала госпожа Кочарян.
Белла Кочарян напомнила, что проходит вторая презентация книги. Первая состоялась в Степанакерте 26 января.
«Сожалею, что на этих двух презентациях автор не присутствует, он сегодня незаконно лишен свободы, и все же нужно проводить подобные мероприятия. Родилась книга, которая имеет право жить своей собственной жизнью. Эта книга может научить, как это важно любить родину. Там так велик патриотизм, что удивляюсь. Книга не позволяет нам растеряться», - сказала Белла Кочарян и подчеркнула, что в книге есть таинство, и она очень полезна для молодежи.
Во второй половине презентации показали фильм, в котором была представлена биография Роберта Кочаряна.
После этого младший сын Роберта Кочаряна Левон Кочарян прочитал обращение отца.
В своем обращении второй президент Армении отметил, что он бы очень хотел, чтобы презентация книги на армянском и русском языках прошла одновременно, однако власти сделали все, чтобы сделать это невозможным.
Первая часть книги рассказывает о людях, создавших героические страницы Армении, а во второй части представлено, какими усилиями удалось обеспечить темп развития страны и как Роберт Кочарян отказался от власти, когда находился «на вершине успеха».
«Надеюсь, что те события, которые станут материалом для новой книги, не заставят себя ждать», - отмечается в обращении Роберта Кочаряна.