Տարածաշրջանի անվտանգության սպառնալիքը Թուրքիան ու Ալիեւն են, ինչի վառ ապացույցն ապրիլյանն է, իսկ Փաշինյանն ասում է, որ Հայաստանում ու Արցախում կան դավադիր ուժեր, որոնք կարող են պատերազմ սկսել. սա քարտ բլանշ է, կանաչ լույս է Ադրբեջանին ռազմական գործողությունները սկսելու, եւ դրանք սկսելու մեղավորությունը Հայաստանի վրա դնելուն: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ասել ու ասում եմ՝ Փաշինյանի այս հայտարարությունը հակապետական հայտարարություն է: Եթե Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան ասելով միայն իրեն նկատի ունի, ապա պետք է ասեմ, որ ինքը չարաչար սխալվում է: Ալիեւը շատ հանգիստ կարող է ասել, Փաշինյանը չէ՞ր ասում պատերազմ են ուզում Արցախում, արցախցիներն էլ սկսեցին պատերազմը: Սա հակապետական հայտարարություն է: Մայիսի 1-3-ը, այնուհետեւ, հունիսի 7-11-ը Ադրբեջանն ու Թուրքիան 2 մեծ զորավարժություններ են կազմակերպել, մենք ի՞նչ ենք արել: Մեր իշխանությունը հասարակությանը բաժանել է սեւերի ու սպիտակների, հակահեղափոխականների եւ հեղափոխականների: Երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան զորավարժություններ են անում, մեր իշխանությունները Քաղաքացու օր են նշում, Պրոսպեկտում խորոված ու քյաբաբ ուտում: Ով էլ չի ուզում ուտի, ասում են, որ գնան խաշ ուտեն: Սա խայտառակություն է»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովը անդրադարձավ նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մարտի սկզբին Իրանում արած օտարերկրյա գործակալների մասին հայտարարությանը.
«Խայտառակ, անհեթեթ հայտարարություն արեց: Նա պետական գործչին, երկրի ղեկավարին ոչ բնորոշ հայտարարություն արեց օտարերկրյա գործակալների մասին: Նույն օրը ես Փաշինյանից ու ուժայիններից պահանջեցի անուններ ներկայացնել ու համապատասխան քայլեր ձեռնարկել: Եթե մեր երկրում օտարերկյա գործակալներ են վխտում, ինչպես ասում է Փաշինյանը, ու պետության ղեկավարը որեւէ քայլ չի ձեռնարկում, դա կամ քաղաքական անմեղսունակություն է, կամ քաղաքական ջրիկություն: Մայիսի 9-ին էլ Փաշինյանը մեկնում է Արցախ, որպեսզի համազգային տոնին մասնակցի, տեսնում է՝ Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանն այնտեղ է, միանգամից վերադառնում է, չի սպասում տնաշենը գոնե 1 օր անցնի»:

The threat to regional security are Turkey and Aliyev, and the Four-Day Artsakh War of April 2016 was brilliant evidence of this, but Pashinyan says there are conspiratorial forces in Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) who may unleash a war. This is a cart-blanche and a green light for Azerbaijan to launch military operations and throw the blame on Armenia for those operations. This is what Spokesperson of the Republican Party of Armenia Eduard Sharmazanov told journalists during a press conference today.
“I repeat that this statement by Pashinyan is against the state. From May 1 to 3 and then from June 7 to 11, Turkey and Azerbaijan organize two large military exercises, but what did Armenia do? Our government has split the society into blacks and whites, revolutionaries and anti-revolutionaries. While Turkey and Azerbaijan are conducting military exercises, our government is celebrating Citizen’s Day. This is humiliating,” Eduard Sharmazanov said.
Sharmazanov also touched upon the statement that Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had made in Iran about foreign agents in early March.
“His statement about foreign agents was humiliating and not a statement by a state figure and head of state. If there are foreign agents in Armenia, and the head of state isn’t taking any action, this is either insanity or goofiness of a political figure.”