Մեզ դիմել էին Սեւանի հարակից բնակավայրերի բնակիչները, քանի որ մտահոգություններ ունեին Սեւանի հետ կապված մասնագետների՝ իրար հակասող հայտարարությունների վերաբերյալ։ Այս մասին այսօր` հուլիսի 15-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով Սեւանից փորձանմուշները Վրաստան ուղարկելու Սերգեյ Բագրատյանի եւ իր նախաձեռնությունը:
«Առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն է տարածում՝ խորհուրդ տալով չլողալ, քանի որ կապտականաչավուն ջրիմուռները արտադրում են տոքսիններ, մեկ այլ բնապահպանների խումբ տարածում է հայտարարություն, որը հերքում է Առողջապահության նախարարության տարածած հայտարարությունը»,–նշեց նա։ Զոհրաբյանի խոսքով՝ քանի որ Սերգեյ Բագրատյանն ուներ որոշակի կապեր Վրաստանի փորձագիտական լաբորատորիայի հետ, իրենք երկրորդ կարծիքի համար վերցրել են փորձանմուշներ թե ջրից, թե ջրիմուռներից, որի պատասխանը 2–շաբաթյա ժամկետում կստացվի։
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ իրենք առաջիկայում Սեւանի հարցով քննարկում կհրավիրեն. «Վաղը չէ մյուսը մենք կհրավիրենք աշխատանքային քննարկում Սեւանի հետ կապված, մենք հրավեր կուղարկենք բոլոր ՀԿ–ներին, որոնք ասելիք ունեն։ Երեկ էլ մենք մինի–քննարկում ունեցանք Սեւանի հետ կապված եւ էլի կարծիքները տարբեր էին։ Մի մասը նշում էր, որ այս վիճակը հետեւանք է նրա, որ ձկների քանակը կտրուկ նվազել է, մյուս մասը կապում է եղանակային պայմանների հետ։ Մենք մասնագետներ չենք, կփորձենք լսել մասնագետների կարծիքը»։
Նաիրա Զոհրաբյանը շեշտեց՝ ուզում են փոփոխություն կատարել Սեւանի մասին օրենքում. «Սեւանի մասին օրենքի 30-րդ հոդվածը նշում է, որ նման ֆորսմաժորային իրավիճակներում կարող են ստեղծվել հատուկ հանձնախումբ՝ Սեւանի հարցով զբաղվելու համար։ Մենք ուզում ենք փոխել օրենքի այդ կետը, որ ոչ թե լինի կարող է, այլ իմպերատիվ կերպով ստեղծվի հանձնախումբ»։

К нам обратились жители населенных пунктов близ Севана, которые встревожены противоречащими друг другу заявлениями специалистов относительно озера. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 15 июля депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян, комментируя инициативу по отправке в Грузию проб, взятых из озера Севан. «Минздрав распространяет заявление, в котором советует не плавать в Севане, поскольку водоросли производят токсины, а группа экологов опровергает данное заявление», - заявила Зограбян.
По ее словам, они решили разобраться с ситуацией. И поскольку у ее коллеги Сергея Багратяна есть связи с представителями экспертных лабораторий Грузии, то было принято решение взять пробы из воды Севана, а также водорослей. Все ответы будут в течение 2 недель.
Зограбян также сообщила о том, что они послезавтра организуют рабочее обсуждение по этому вопросу. «Мы пошлем приглашения представителям всех общественных организаций, которые могут что-то сделать. Мы не являемся специалистами, потому попробуем выслушать мнение экспертов», - отметила депутат. Депутат также подчеркнула, что они хотят внести изменение в закон «О Севане». «В 30-ой статье закона отмечено, что в таких форс-мажорных ситуациях может быть создана специальная комиссия, которая займется севанским вопросом. Мы хотим изменить этот пункт так, чтобы исключить «может быть», этот вопрос должен решаться в императивном порядке», - сказала Зограбян.