Միջազգային դատարանների որոշումների հիմքով ՀՀ դատավորների հանդեպ կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմքեր կան: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք օրինագիծ է նախապատրաստվում, որով դատավորները կարող են ՄԻԵԴ-ում պարտված գործերի հիմքով պատասխանատվության ենթարկվել:
Նրա խոսքով՝ գործի հարուցման գործընթացում մարմինն ինքը պետք է գնահատի՝ կա արդյոք դատական կամ նյութական նորմի կոպիտ խախտում:
«Բարձրագույն դատական խորհուրդն ինքը պետք է գնահատի՝ կա արդյոք դիսցիպլինար խախտում դատարանի կողմից, թե ոչ»,- ասել է նա:
Նախարարը նշել է, որ Դատական օրենսգրքի մասը, որը կարգավորում է դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթի հարուցման կարգը, գրեթե պատրաստ է:
«Դրանում փոփոխություններ են նախատեսված: Համապատասխան օրինագիծը շուտով կդրվի հանրային քննարկման»,- եզարափակել է Բադասյանը:

Based on the decisions of international courts, there are no grounds for instituting disciplinary proceedings against judges of the Republic of Armenia. This is what Minister of Justice of Armenia Rustam Badasyan told journalists today when asked whether the parliament is drafting a bill by which judges can be held liable on the grounds of the cases lost in the European Court of Human Rights.
According to him, during the process of institution of a case, the body must see whether the judicial or material norm is violated or not.
“The Supreme Judicial Council must say whether a particular court has committed a disciplinary violation or not,” he said.
The minister stated that the part of the Judicial Code regulating the procedure for instituting disciplinary proceedings against judges is almost ready.
“There will be amendments. The relevant bill will be introduced for public discourse,” Badasyan concluded.