Դավադիր ուժերի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտնի հայտարարությունից հետո ԱԱԾ–ն դեռ չի շտապում հայտարարել՝ ի վերջո այդ ուժերին բացահայտեցին, թե՞ ոչ։
Այսօր՝ օգոստոսի 2–ին Սևանում լրագրողները ԱԱծ տնօրեն Արթուր Վանեցյանից հետաքրքրվեցին՝  ԱԱԾ–ն մինչ այս պահը ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել դավադիր ուժերին բացահայտելու ուղղությամբ։
«Եթե մենք պարզենք հստակ անուններ և հստակ գործողություններ լինեն այդ անձանց արարքներում, մենք միանշանակ կարձագանքենք և եթե կլինեն քրեական պատասխանատվության ենթակա անձինք, անկախ նրանց զբաղեցրած պաշտոնից, դիրքից, իրենք բոլորն անխտիր կենթարկվեն պատասխանատվության»,–պատասխանեց Վանեցյանը։
ԱԱԾ–ը տնօրենը շեշտեց, որ իրենց կառույցը առանց մեկ րոպե դադարի իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները։
«Մենք աշխատում ենք 24 ժամ ռեժիմով և օրենքով տրված լիազորությունների շրջանակում  մշտապես իրականացնում ենք բոլոր գործողությունները, որպեսզի ապահովենք Արցախի և Հայաստանի անվտանգությունը»,–ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20–ին Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ էր ունեցել և հայտարարել, թե դավադիր ուժերը փորձում են հողեր հանձնել և մեղքը բարդել ՀՀ ներկայիս իշխանության վրա։ Փաշինյանն ակնարկել էր, որ դավադիր ուժերը Արցախում են։

The National Security Service of Armenia isn’t rushing to declare whether it has revealed the conspiratorial forces after the well-known statement on conspiratorial forces by Prime Minister Nikol Pashinyan or not.
In Sevan, journalists asked Director of the National Security Service Artur Vanetsyan what steps the National Security Service has taken to reveal those conspiratorial forces until now.
“If we find out there are certain people and if they have committed certain actions, we will definitely respond, and if there are people who have to be subjected to criminal liability, everyone will be subjected to criminal liability, regardless of office or position,” Vanetsyan said.
Vanetsyan stressed that the Service works 24 hours a day and always carries out its functions to ensure the security of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) and Armenia.
On May 20, Nikol Pashinyan gave a speech and declared that conspiratorial forces are trying to give Armenian lands and throw the blame on the incumbent authorities of the Republic of Armenia and hinted that those conspiratorial forces are in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic).