Օգոստոսի 7-ին Երեւանում ծաղիկներ են դրել 1915 թվականին ասորիների Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում բնակվող ասորական համայնքի ներկայացուցիչներ, քաղաքական եւ հասարակական գործիչներ:
Հայաստանի ասորական համայնքի ղեկավար Ռազմիկ Խոսրոեւն արձանագրել է, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը ոչ միայն ճանաչել է ասորի ժողովրդի Ցեղասպանությունը, այլեւ հնարավորություն է տվել լիարժեքորեն ինտեգրվելու երկրի կյանքին, ինչի մասին է վկայում նաեւ ասորիների Ցեղասպանության զոհերին հուշարձանի առկայությունը: «Մենք մեր պետականությունը կորցրել ենք 2500 տարի առաջ, սակայն Հայաստանում մեր ժողովուրդն իրեն լիարժեք է զգում, ունի իր կրթա-մշակութային կենտրոնները, իսկ ասորիների խնդիրները երկրի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում են»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ մոլորակի տարբեր անկյուններում ասորիների ցեղասպանությունը շարունակվում է նաեւ այսօր:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանն իր հերթին նշել է, որ ասորիների ցավը նաեւ հայ ժողովրդի ցավն է, եւ աշխարհում 1915 թվականին հայերի, ասորիների, հույների եւ այլոց ցեղասպանությունների սխալ ընկալումը հետագայում հանգեցրել է հրեաների ցեղասպանությանը, իսկ արդեն մեր օրերում՝ ուրիշ ժողովուրդների ցեղասպանությանը: ««Բարգավաճ Հայաստանը» պատրաստ է միանալ այն հումանիտար նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված կլինեն համանման գործողությունների կանխմանը»,- հավելել է Աբովյանը:
Հայաստանի քրդական համայնքի ղեկավար, իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունից ԱԺ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը նշել է, որ թուրքական իշխանությունները շարունակում են իրենց նախորդների քաղաքականությունը, որը դրսեւորվում է ազգային փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ 20 մլն քրդերի ցեղասպանությամբ, որոնք Թուրքիայի տարածքում ապրելով՝ ոչ մի իրավունք չունեն եւ հետապնդումների են ենթարկվում: «Համաշխարհային հանրությանը կոչ ենք անում միջոցներ ձեռնարկել եւ կասեցնել թուրքական իշխանությունների հանցավոր գործողությունները»,- հայտարարել է նա:
Նշենք, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իշխանությունները ցեղասպանություն են իրագործել հայերի, ասորիների, հույների եւ այլ ազգությունների նկատմամբ:

В Ереване 7 августа возложили цветы к памятнику жертвам Геноцида ассирийцев 1915 года. В мероприятии приняли  участие представители ассирийской общины, проживающие в Армении, политические и общественные деятели.
Глава ассирийской общины Армении Размик Хосроев констатировал, что Армения – единственная страна, которая не только признала Геноцид ассирийского народа, но и дала возможность всецело интегрироваться в жизнь страны, о чем свидетельствует и наличие памятника жертвам Геноцида ассирийцев. «Мы потеряли свою государственность 2500 лет назад, однако в Армении наш народ чувствует себя полноценно, имеет свои культурно-образовательные центры, а проблемы ассирийцев находятся в центре внимания руководства страны», - отметил он, добавив, что геноцид ассирийцев в разных уголках планеты продолжается и сегодня.
Секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арман Абовян, в свою очередь, отметил, что боль ассирийцев – это также боль армянского народа, и неверное восприятие в мире геноцидов армян, ассирийцев, греков и других в 1915 году привело в дальнейшем к геноциду евреев, и уже в наши дни – геноциду других народов. ««Процветающая Армения» готова встать рядом с теми гуманитарными инициативами, которые будут направлены на пресечение подобных действий», - добавил Абовян.
Руководитель курдской общины Армении, депутат парламента от правящего блока «Мой шаг» Князь Гасанов заметил, что турецкие власти продолжают политику своих предшественников, что выражается в геноциде в отношении национальных меньшинств, в том числе 20 млн. курдов, которые, проживая на территории Турции, не имеют никаких прав и подвергаются гонениям. «Призываем мировое сообщество предпринять меры и остановить преступные действия турецких властей», - заявил он.
Отметим, что власти Османской империи в 1915 году совершили геноцид в отношении армян, ассирийцев, греков и других национальностей.