Պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը հաշվետվություն է ներկայացրել նշանակման պահից 7 ամսվա աշխատանքի վերաբերյալ:
Նրա խոսքով՝ երկրում տնտեսական կադրերի պակաս կա, այդ պատճառով բուհի ծրագրերը եւ մոտեցումները պայմանավորված են իրավիճակը փոխելու ձգտումով:
«Հանդիպելով խոշոր գործատուների հետ, ես համոզվեցի, որ նրանց մեծ մասը կրկնում է նույն միտքը, որ բուհի շրջանավարտները պատրաստ չեն աշխատանքին:
Նրանց խոսքով՝ այդ բուհի դիպլոմի առկայությունը բոլորովին չի նշանակում առավելություն, բայց, հակառակը՝ գործնականում ոչինչ չի նշանակում:
Նախորդ տարիներին կադրերի պատրաստման պաշտոնական մոտեցումը գերակշռում էր», - կարծում է Հայրապետյանը:
Նորարարությունների թվում երեք անգամ՝ ժամում 1.5 հազարից մինչեւ 4.5 հազար դրամով, դասախոսների վարձատրության բարձրացումն է: Դա լիարժեք չի լուծում ուսուցման հետ կապված խնդիրները, սակայն բարձրացնում է շահագրգռվածությունը, կարծում է ռեկտորի պաշտոնակատարը:
Բացառված է ցանկացած միջամտություն եւ միջնորդություն, ամեն դեպքում, այլեւս զանգվածային բնույթ չի կրում: Հունվարյան քննաշրջանի արդյունքներով մոտ 125 ուսանող հեռացվել է բուհից՝ չկարողանալով ինքնուրույն քննություն հանձնել, ասաց Հայրապետյանը:
Ընդ որում նա խոստովանեց, որ քննական շրջանում աջակցելու հարցով մոտ 30-40 զանգ է ստանում, սակայն մերժում է: Ռեկտորի պաշտոնակատարը վստահեցնում է, որ ուսանողների վարքը նույնպես փոխվել է. չկա ոչ մի ուսսանող, որն առանց համապատասխան գիտելիքների կարող է քննության համար գնահատական ստանալ:
Փոխվել է դասախոսությունների ոճը: Ըստ Հայրապետյանի՝ 21-րդ դարում, չի կարելի թելադրելով դասախոսություն կարդալ, դա ժամանակի եւ ուժերի զուր վատնում է՝ ընդ որում նվազագույնի է հասցվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նշանակությունը:
Առաջին անգամ ներդրվել է ուսանողական աշխատանքի ինստիտուտը, այսինքն՝ ուսանողներն աշխատանքի են ընդունվում պրակտիկայի համար, ամրապնդվում է գործատուների հետ կապը, ստեղծվել է շրջանավարտների համար բազա՝ ներուժը լավագույն կերպով օգտագործելու համար: Բազայում ներառվել են մոտ 800 շրջանավարտների տվյալներ:
Մշակվել են նոր մագիստրոսկաան ծրագրեր, դասախոսների մրցույթներ են անցկացվում: Արդեն կարելի է խոսել մրցույթի դրական արդյունքի մասին եւ եթե սեպտեմբերից դրանք սկսվեն, արդյունքը շատ լավ կլինի, վստահ է Հայրապետյանը:

И.о. ректора Государственного экономического университета Армении Рубен Айрапетян отчитался о работе за 7 месяцев с момента назначения.
По его словам, в стране недостаток экономических кадров, потому программы и подходы вуза обусловлены стремлением изменить ситуацию. «Встречаясь с крупными работодателями, я убедился, что большинство из них повторяет ту мысль, что выпускники вуза не готовы к работе. С их слов, наличие диплома этого вуза вовсе не предполагает преимущество, но, напротив, на практике ничего не значит. Формальный подход в подготовке кадров в прошлые годы превалировал», - считает Айрапетян.
В числе новшеств повышение оплаты преподавателей втрое – с 1,5 тысяч до 4,5 тысяч за час. Это не решает полностью проблемы с обучением, но повышает заинтересованность, считает и.о. ректора. Исключены любые вмешательства и посредничество, во всяком случае, более не носит массовый характер. По итогам январской сессии около 125 студентов покинули вуз, не сумев самостоятельно сдать экзамен, сообщил Айрапетян.
При этом он признал, что в сессионный период получает по 30-40 звонков с просьбой посодействовать, но отказывает. Как уверяет и.о. ректора, поведение студентов тоже изменилось – нет ни одного студента, который без соответствующих знаний может получить экзамен.
Изменился стиль лекций. По мнению Айрапетяна, в 21 веке нельзя читать лекции «под диктовку», это пустая трата времени и сил, при этом минимизируется значение информационных технологий.
Впервые внедрен институт студенческой работы, то есть на работу принимаются студенты на практику, укрепляется связь с работодателями, создана база выпускников, для лучшего использования потенциала. В базу внесены данные около 800 выпускников.
Разработаны новые магистерские программы, проводятся конкурсы преподавателей. Уже можно говорить о положительном итоге конкурса, и если с сентября они будут применены, результат получится очень хороший, уверен Айрапетян.