Պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը հերքեց դասախոսների զանգվածային կրճատման եւ սուբյեկտիվ մրցույթների մասին լուրերը:
Օգոստոսի 12-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայրապետյանը ներկայացրեց որոշ թվեր, մոտեցումներ, ինչպես նաեւ կիսվեց կարծիքով այն մասին, ում եւ ինչի համար է պետք քննադատել անցկացվող աշխատանքը:
Նրա խոսքով՝ դասախոսների մրցույթներ իսկապես անցկացվել են: Օրենքի համաձայն՝ քննության կարգը սահմանում է բուհը, այլ ոչ թե նախարարությունը: Կարգը հաստատվել է գիտական խորհրդի կողմից, ընդ որում խորհրդի նիստը տեւել է մի քանի ժամ: Մրցութային հանձնաժողովը կազմված է 5 անձից: Դասախոսների որակների գնահատման համար 13 չափանիշ է սահմանված՝ անգլերենի, ռուսերենի, բազային մաթեմատիկական գիտելիքների իմացություն, գիտական աստիճանի առկայություն:
Հայրապետյանը կարծում է, որ սահմանված կարգի քննադատները գիտակցաբար ընտրում են չափանիշներից նրանք, որոնք կարող են հասարակությունում արձագանք առաջացնել եւ շեշտը դնում են դրանց վրա:
«Անգլերենի տիրապետումը տալիս է մեկ միավոր, սա չափանիշներից մեկն է, սակայն պարտադիր պայման չէ», -պնդում է ռեկտորի պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝ հենց անցյալում էր լիակատար սուբյեկտիվիզմ, այլ ոչ հիմա: Ինչ վերաբերում է սուբյեկտիվիզմի որոշակի մասնաբաժնին, ապա հանձնաժողովի անդամները մարդիկ են եւ բնականաբար, այն որոշակի չափով առկա է:
Սակայն դա ավելի նախընտրելի է, քան չոր մաթեմատիկական հաշվարկը, կարծում է Հայրապետյանը:
Մեկնաբանելով պնդումն այն մասին, որ մրցույթի արդյունքներով 200 դասախոսներ առանց աշխատանքի կմնան, Հայրապետյանը նշեց, որ թիվը չափազանցված է, քանի որ մրցույթը չի անցել 58 մարդ, եւս 20-ը չի մասնակցել: Այդ 78-ի փոխարեն հրավիրվել են 100 նոր դասախոսներ, որոնք սեպտեմբերի 1-ից աշխատանքի կանցնեն: Այստեղ պարզվել է, որ նրանցից ոչ բոլորն ունեն դասախոսելու փորձ, թեեւ շատ լավ մասնագիտական տվյալներ ունեն:
Ընդ որում՝ ռեկտորի պաշտանոկատարը նշեց, որ մրցույթը կազմակերպվել էր մոտ 400 մարդու համար:
«Չեն անցել նրանք, որոնք պարզ հարցերին չեն կարողացել պատասխանել», -ասաց Հայրապետյանը:
Ճիշտ է, նա հավելեց, որ հաշվի կառնվի ուսանողների կարծիքը, դրա համար քննությունը չհանձնած, բայց ուսանողների համակրանքին արժանացած դասախոսներին, թափուր ժամեր կառաջարկվեն:
Պատասխանելով հարցին այն մասին, որ այս րոպեներին էլ բուհի առաջ հավաքվել են դասախոսներ եւ նրանք ցանկանում են հանդիպել իր հետ, Հայրապետյանը վստահեցրեց, որ ամեն օր ընդունելություն է կատարում, բայց ոչ ասուլիսի ժամանակ:
«Նրանք ավելի վաղ մամուլի ասուլիս էին անցկացրել, որի ժամանակ հնչած թեզիսներն այժմ փաստաբանները քննում են դատարան դիմելու տեսանկյունից», - ասաց նա:
Որպես հակառակորդ-գործընկերների ոչ մանկավարժական վարքի ապացույց Հայրապետյանը ներկայացրեց ուսանողներից մեկ ահազանգը. դասախոս Գագիկ Շահնազարյանի նկարը, որը քննության ժամանակ խաչապուրի է ուտում:
Տարօրինակ զուգադիպությամբ՝ հենց Շահնազարյանն է Հայարապետյանի հասցեին ինքնակենսագրական տվյալների աղավաղման մասին մեղադրանքների հեղինակը, ինչի մասին էլ հայտնեց Հայարապետյանը:
Դասախոսի հետ պայմանագիրն ավարտվում է սեպտեմբերի 1-ին: Հայրապետյանը տեղյակ չէ՝ մասնակցել է արդյոք նա մրցույթին, բայց ենթադրում է, որ կամ չի մասնակցել կամ չի անցել:
Ռեկտորի պաշտոնակատարը նաեւ վստահեցրեց, որ չի ձգտել պաշտոնի եւ պատրաստ է վայր դնել լիազորությունները, եթե պահանջվի:
Սակայն այս պահին Հայրապետյանը ոչ միայն չի տեսնում այդպիսի անհրաժեշտություն, այլ, ընդհակառակը, ստանում է հազարավոր հաղորդագրություններ՝ աշխատանքը շարունակելու մաղթանքներով եւ կոչերով : Սեպտեմբերին նա մտադիր է ավելի ակտիվ աշխատել, եւ նույնիսկ գործարար Ռուբեն Վարդանյանին հրավիրել է այցելել համալսարան:
Վերադառնալով անգլերենի թեմային ՝ Հայրապետյանը խոստովանեց, որ անգլերենը կարեւոր է համալսարանի համար: Բայց քննության համար անցումային շեմն է սահմանվել 5 միավորը, իսկ անգլերենը տալիս է մեկ միավոր:

И.о. ректора Государственного экономического университета Армении Рубен Айрапетян опроверг сообщения о массовом сокращении преподавателей и субъективных конкурсах.
На пресс-конференции 12 августа Айрапетян представил некоторые цифры, подходы, а также поделился мнением о том, кому и зачем нужно порочить проводимую им работу.
По словам и.о. ректора, конкурсы преподавателей действительно проводились. Согласно закону, порядок экзамена устанавливает вуз, а не министерство. Порядок был утвержден ученым советом, причем заседание совета продлилось несколько часов. Конкурсная комиссия состоит из 5 человек. Для оценки качеств преподавателей установлено 13 критериев – знание английского, русского, базовых математических знаний, наличие ученой степени.
Как считает Айрапетян, критики порядка сознательно выбирают те из критериев, которые могут вызвать отклик в обществе, и акцентируют их. «Свободное владением английским дает 1 балл, это один из критериев, но не обязательное условие», - утверждает и.о. ректора. По его словам, именно в прошлом царил полный субъективизм, а не сейчас. Что касается некоторой доли субъективизма, то члены комиссии – люди, и, естественно, в некоторой доле он присутствуют. Однако это предпочтительнее, чем сухой математический подсчет, считает Айрапетян.
Комментируя утверждение о том, что по итогам конкурса 200 преподавателей останутся без работы, Айрапетян заявил, что цифра раздута, так как конкурс не прошли 58 человек, еще 20 не участвовали. Вместо этих 78 приглашены 100 новых преподавателей, которые приступят к работе с 1 сентября. Тут выяснилось, что не все из них обладают опытом преподавания, хоть и располагают прекрасными профессиональными данными. При этом и.о. ректора отметил, что конкурс был организован для около 400 человек. «Не прошли те, кто на примитивные вопросы не ответил», - заявил Айрапетян. Правда, добавил он, будет учтено мнение студентов, потому преподавателям, не сдавшим экзамен, но снискавшим симпатии студентов, будут предложены вакантные часы.
Отвечая на вопрос о том, что и в эти минуты перед вузом собрались преподаватели и они хотят встретиться с и.о. ректора, Айрапетян заверил, что еженедельно проводит прием, но не во время же пресс-конференции! «Они ранее и сами провели пресс-конференцию, тезисы которой сейчас рассматривают адвокаты с точки зрения обращения в суд», - сообщил и.о. ректора.
В качестве иллюстрации непедагогичного поведения коллег-оппонентов Айрапетян привел сигнал от студента – фотографию преподавателя Гагика Шахназаряна, поедавшего на экзамене хачапури. По странному совпадению, именно Шахназарян оказался автором обвинений в адрес Айрапетяна в подтасовке биографических данных, о чем и сообщил сам Айрапетян. Договор с преподавателем заканчивается 1 сентября. Айрапетян не в курсе, участвовал ли тот в конкурсе, но предполагает, что либо не участвовал, либо не прошел.
Попутно и.о. ректора заверил, что не стремился к должности и готов безотлагательно сложить полномочия, если потребуется. Однако на данный момент Айрапетян не только не видит такой необходимости, но напротив – получает тысячи сообщений с пожеланиями и призывами работать дальше. В сентябре он намерен еще активнее работать, и даже пригласил предпринимателя Рубена Варданяна в гости в вуз.
Возвращаясь к теме английского языка, Айрапетян признал - английский язык для вуза важен. Но проходной порог на экзамене был установлен в 5 баллов, английский же дает один балл.