Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ բրիտանացի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի երեկվա հանդիպումը պետք է որ ցավոտ լիներ, Daily Telegraph-ում նշում է Մայքլ Դիքոնը: Եվ խոսքը ոչ թե «բրեքսիթի» մասին է, այլ ընդամենը ձեռքսեղմման:
Մակրոնի դեպքում միշտ է այդպես: Կարեւոր չէ, թե նրան կոնկրետ որ առաջնորդն է այցելում: Ֆրանսիացի նախագահը վստահ է, որ պետք է հստակ ցույց տա, որ այստեղ տերն ինքն է: Նրա մարմնի շարժումները զարմանալի են: Նա անչափ ագրեսիվ է երեւում, անգամ երբ ցանկանում է սիրալիր թվալ, փոխանցում է BBC-ն:
Նա ագրեսիվորեն թափահարում է ձեռքերը: Նա ժպտում է, բայց նույնպես ագրեսիվորեն: Սակայն նույնիսկ Մակրոնի ստանդարտներով Ջոնսոնի հետ հանդիպումը զարմանալի էր: Նա անմիջապես բռնեց Բորիսի ձեռքը եւ սկսեց այն ոչ այնքան սեղմել, որքան ճզմել: Դժվար է հասկանալ, թե ինչպես Ջոնսոնի ձեռքը չպոկվեց:
Այս ամենը բավականին երկար տեւեց: Մակրոնը Ջոնսոնի ձեռքը սեղմում ու սեղմում էր, մինչեւ նրանք հավաքված լրագրողներից մեկ կամ երկու մետր հեռավորությամբ չհայտնվեցին: Միայն այդ ժամանակ Մակրոնը նրան բաց թողեց:
Բայց բանը դրանով չսահմանափակվեց: Հենց Բորիս Ջոնսոնը բերանը բացում էր, Մակրոնը չափից ավելի ակնդետ էր նրան նայում՝ ոչ մի անգամ աչքերը չթարթելով: Նա ժամանակ առ ժամանակ ժպտում էր, սակայն նրա ժպիտը նման էր շնաձկան բերանի, որը հենց նոր նկատել է ակներեւորեն համեղ լողորդին, հայտնում է պարբերականը:
Բայց Բորիս Ջոնսոնը չի հանձնվել: Նա նույնպես որոշեց իրեն մաչո երեւակայել՝ սեղմում էր բռունցքները, առաջ էր տանում ստորին ծնոտը եւ ավելի ու ավելի լայն էր բացում ոտքերը, այնպես, որ ինչ-որ պահի թվում էր, թե նա շուտով շպագատ կբացի: Այնպես որ՝ նման խաղեր կարող են խաղալ շատերը, նշում է հեղինակը:

Для британского премьера Бориса Джонсона вчерашняя встреча с президентом Франции Эммануэлем Макроном, должно быть, была болезненной, пишет Майкл Дикон в Daily Telegraph. И речь идет не о «брексите», а лишь о рукопожатии.
С Макроном так всегда. Неважно, какой именно лидер его навещает. Французский президент убежден, что он должен ясно показать, кто здесь хозяин. Язык его телодвижений удивителен. Он выглядит очень агрессивным, даже когда хочет показаться дружелюбным, передает BBC.
Он агрессивно пожимает руки. Он улыбается, но тоже агрессивно. Однако даже по стандартам Макрона встреча с Джонсоном выглядела удивительно. Он тут же схватил Бориса за руку и стал ее не столько пожимать, сколько зажимать. Сложно понять, как у Джонсона не отвалилась рука.
Все это продолжалось довольно долго. Макрон жал и жал руку Джонсона, пока они не оказались примерно в метре или двух от собравшихся журналистов. Только тут он его отпустил.
Но этим дело не ограничилось. Как только Борис Джонсон открывал рот, Макрон чрезвычайно пристально на него смотрел, ни разу не моргая. Время от времени он улыбался, однако улыбка его была похожа на рот акулы, которая только что заметила очевидно вкусного пловца, пишет газета.
Но Борис Джонсон не сдавался. Он тоже решил изобразить из себя мачо - сжимал кулаки, выдвигал вперед нижнюю челюсть и все шире и шире раздвигал ноги, так что в какой-то момент показалось, что он вот-вот сядет на шпагат. Так что в подобные игры могут играть многие, замечает автор.