Ես երջանիկ եմ, որ կարող եմ ապրել նույն քաղաքում, նույն երկրում, որտեղ ապրում է մաեստրո Մանսուրյանը: Օգոստոսի 28-ին այս մասին Երեւանի Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված է կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյան 80-ամյակին նվիրված համերգների մեկնարկին, ասաց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետն ասաց, թե երջանիկ է, որ կարող է լինել լեգենդար կոմպոզիտորի կողքին եւ հնարավորություն ունենալ նրա հետ կարծիքներ փոխանակելու, նրան շնորհակալություն հայտնեց ստեղծագործական գործունեության համար:
Մարությանը նշեց, որ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության աջակցությամբ Երեւանի քաղաքապետարանի կազմակերպած համերգները կանցկացվեն ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ Գյումրիում եւ Ստեփանակերտում: «Ղարաբաղում օգոստոսի 31-ին եւ սեպտեմբերի 1-ին կացկացվեն ԼՂՀ-ում Երեւանի օրերի շրջանակում»,- հստակեցրեց Երեւանի քաղաքապետը՝ հավելելով, որ Ղարաբաղ կայցելեն երգիչներ, երաժիշտներ, մշակույթի եւ արվեստի գործիչներ:
Ղարաբաղում կանցկացվեն նաեւ թատերական ներկայացումներ «Հայկական դասական պոեզիան Մանսուրյանի կոմպոզիցիաներում» շրջանակում, որոնցում կներկայացվեն Իսահակյանի եւ Չարենցի ստեղծագործությունները: Դրանից բացի, տեղի կունենան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համերգները՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
Երեւանի քաղաքապետը նաեւ հայտնեց, որ միջոցառումների անցկացման համար Հայաստանի բյուջեից հատկացվել է 7 մլն 158 հազար դրամ:
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին հայտարարեց, որ մաեստրո Մանսուրյանը միշտ երիտասարդ է եւ մշտապես աշխատում է ու պատրաստ է ստեղծագործել: «Ես վստահ եմ, որ մաեստրոն կշարունակի մեզ զարմացնել: Մեզ համար մեծ պատիվ է նրա կողքին լինելը, որովհետեւ նա ոչ միայն այս ոլորտում ականավոր անհատ է, ոչ այն պատճառով, որ աշխատել է այդքան մեծ մարդկանց հետ, այլեւ այն պատճառով, որ նա մեր մշակույթի մեջ ահռելի ավանդ ունի»,- նշեց Հարությունյանը:
Մանսուրյանը բոլորին շնորհակալություն հայտնեց եւ հավաստիացրեց, որ ինքը դեռեւս շատ բան ունի անելու: Նա նշեց, որ ընկերների շրջապատում է եւ առանձին շնորհակալություն հայտնեց Հայաստաի վարչապետին, նախագահին, ինչպես նաեւ Երեւանի քաղաքապետին եւ նախարարին:
Երեւանի քաղաքապետարանի անունից Սերգեյ Սմբատյանը եւ Տիգրան Մանսուրյանը պարգեւատրվեցին խորհրդանշական մեդալներով երկրին մատուցած ծառայությունների համար:

Я счастлив, что могу жить в том же городе, в той же стране, где живет маэстро Мансурян. Об этом на пресс-конференции в Ереванском музее-институте имени Комитаса, приуроченной к началу концертов, посвященных 80-летнему юбилею композитора Тиграна Мансуряна, заявил 28 августа мэр Еревана Айк Марутян.
Градоначальник армянской столицы сказал, что счастлив, что может находиться рядом с легендарным композитором и иметь возможность обменяться с ним мнениями, поблагодарил его за творческую деятельность.
Марутян отметил, что концерты организованные мэрией Еревана при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта, пройдут как в столице, так и в Гюмри и Степанакерте. «В Карабахе 31 августа и 1 сентября они пройдут в рамках Дней Еревана в НКР», - уточнил мэр армянской столицы, добавив, что Карабах посетят певцы, музыканты, деятели культуры и искусства.
В Карабахе также пройдут театральные представления в рамках «Армянской классической поэзии в композициях Мансуряна», где будут представлены работы поэтом Исаакяна и Чаренца. Помимо этого, состоятся концерты с участием Государственного молодежного оркестра Армении под руководством Сергея Смбатяна.
Мэр Еревана также сообщил, что на организацию мероприятий из бюджета Армении выделено 7 миллионов 158 тысяч драмов.
В свою очередь, глава Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян заявил, что маэстро Мансурян всегда молод и постоянно работает и готов творить. «Я уверен, что маэстро продолжит нас удивлять. Для всех нас большая честь находиться рядом с ним, потому что он – не только выдающаяся личность в данной сфере, не потому, что он работал со столь великими людьми, но и потому что он внес огромный вклад в нашу культуру», - отметил Арутюнян.
Мансурян поблагодарил всех и заверил, что ему еще многое предстоит сделать. Он отметил, что находится в кругу друзей и отдельно поблагодарил премьер-министра, президента Армении, а также мэра Еревана и министра.
Сергею Смбатяну и Тиграну Мансуряну от имени мэрии Еревана были вручены символические медали за их заслуги перед страной.