Սեպտեմբերի 1-ի առավոտյան Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղի դպրոց՝ շնորհավորելու գիտելիքի եւ դպրության օրը։
«Անակնկալ այցով եկել ենք սահմանապահ Վահան գյուղի դպրոցականներին շնորհավորելու սեպտեմբերի 1-ի առիթով»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
Վարչապետի այցը ցուցադրվել է նրա ֆեյսբուքյան էջում՝ ուղիղ եթերով։
Նա շնորհավորեց դպրոցական երեխաներին եւ ասաց, որ իրենք բոլորը պետք է մի բան սովորեն` փոխել աշխարհը, երկիրը, սեփական գյուղը եւ նույնիսկ պատմական ճակատագիրը, գնալ հաղթանակի ճանապարհով:
«Ես ուզում եմ, որ ՀՀ բոլոր աշակերտները, բոլորը պատանիները լայնացնեն իրենց մտահորիզոնը, փոքր խնդիրների և փոքր նպատակների վրա չկենտրոնանան, այլ իրենց առաջ դնեն մեծ նպատակներ։ Ես ուզում եմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը մտածի և երազի ոչ թե մեքենա ունենալու մասին, այլ նոր փոխադրամիջոց ստեղծելու մասին։ Ես ուզում եմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրը մտածի և երազի ոչ թե փողի մասին, այլ Նոբելյան մրցանակի»,- ասաց վարչապետը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 1 сентября утром с супругой Анной Акопян по случаю Дня знаний посетил школу приграничного села Ваган Гегаркуникской области Армении.
«Мы прибыли с неожиданным визитом, чтобы поздравить школьников приграничного села Ваган с 1 сентября», - написал Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
Визит премьер-министра был показан в прямом эфире на его странице в Facebook.
Он поздравил школьников и сказал, что все они должны научиться одному: менять мир, страну, собственное село и даже историческую судьбу, идти по пути побед.
«Я хочу, чтобы все школьники Республики Армения, все юноши расширяли свой кругозор, не сосредотачивались на незначительных проблемах и незначительных целях, а ставили перед собой большие цели. Я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал не об автомобиле, а о создании нового средства передвижения. Я хочу, чтобы каждый из вас думал и мечтал не о деньгах, а о Нобелевской премии», - сказал премьер-министр.