ԼՂՀ պետական արխիվում հույժ գաղտնի փաստաթղթեր չեն պահպանվում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱՀ պետական արխիվի տնօրեն Լեռնիկ Հակոբյանը:
«Մեր արխիվը գոյություն ունի 1930 թվականից, մեր արխիվում հույժ գաղտնի  փաստաթղթեր չեն պահվում: Մինչ այստեղ գալս լսել եմ, որ արխիվում պահվել են բավականին արժեքավոր փաստաթղթեր, սակայն արցախյան շարժման սկզբից Բաքվից եկել են այդ փաստաթղթերը տարել են: Ներկայումս գտնվում են տնտեսական, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, իրավական, անձնական բնույթի փաստաթղթեր»,-ասաց նա:
Արխիվի տնօրենն ասաց, որ  իրենց են դիմում ԱՊՀ երկրներից, տարբեր քաղաքացիներ իրենց համար անձնական բնույթի տեղեկատվություն ստանալու համար:
Արխիվում են պահվում նաեւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանի  անձնական արխիվները:
Լեռնիկ Հակոբյանը նաեւ հավելեց, որ արխիվում իրականացվում է թվայնացում եւ գործընթացից հետո տվյալները կտեղադրվեն համացանցում:

Top secret documents are not kept in the State Archives of the Nagorno-Karabakh Republic. This is what Director of the State Archives of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Lernik Hakobyan told Armenian News-NEWS.am.
“The State Archives of Artsakh has been around since 1930. Top secret documents are not kept in the State Archives. Before I became the director of the State Archives, I had heard that rather valuable documents had been kept, but people from Baku came and took those documents when the movement for the liberation of Artsakh had begun. Currently, there are only economic, political, socio-economic, legal and personal documents,” he said.
Hakobyan said people from CIS countries address the State Archives of Artsakh to obtain personal information.
The personal archives of the second and third Presidents of Armenia Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan and President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan are also kept in the State Archives.