Ճապոնիայի Տիբա համալսարանի ինժեներները 3 գնդակներով աճպարարություն անող ռոբոտացված 3 «մատներ» են ներկայացրել, հաղորդում է iReakctor-ը:
Դրանք սովորել են հետեւել օբյեկտների շարժումներին, բռնել ու օդ հանել: Փորձագետները կարծում են, որ այդ 3 մատներից յուրաքանչյուրն ինքնուրույն ռոբոտ է, որը հաշվարկում է իր գնդակի թռիչքը:
Մասնագետները չեն պատմում իրենց աշխատանքի մանրամասների մասին, սակայն տեսանյութի միջոցով ցույց են տվել՝ ինչպես է գործում ռոբոտի մատները: Տեսանյութի սկզբում երեւում է՝ ինչպես է աջ ձեռքը բռնում գնդակը, իսկ ձախը զբաղվում  կանաչ գնդակով: Ապա պատի միջից թռչում է դեղին գնդակը: Շարժման ընթացքում ռոբոտի ձեռքերը հիշեցնում են իրական աճպարարի ձեռքեր: Երկու ձեռքերն էլ հաջողությամբ բռնում են գնդակները: Աճպարար ռոբոտն իսկապես տպավորչ է:

Инженеры из Японского университета Тиба, показали роботизированные руки с тремя «пальцами», которые способны вместе жонглировать тремя шариками, сообщает iReakctor
Манипуляторы научились следить за движениями объектов, вылавливать их и отправлять в воздух. Эксперты считают, что каждая из таких рук представляет из себя самостоятельного робота, просчитывающего полет своего шарика. Манипулятор может перехватывать его, фиксируя посредством «пальцев», а после паузы вновь подкидывает в воздух.
Специалисты не рассказывают деталей своей работы. Однако они показали видеозапись, которая показывает робота в действии. В начале короткого ролика правая рука робота удерживает пальцами шарик, тогда как левая рука занялась зеленым шариком. Потом из-за стены вылетает желтый шарик. Во время движения манипуляторы напоминают внешне руки настоящего жонглера. Обе руки успешно ловят свои шарики. Робот-жонглер действительно впечатляет.