Ոստիկանությունը շարունակում է իր իրավասության սահմաններում միջոցառումներ ձեռնարկել ընտանիքներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու, անչափահասներին ընտանիք վերադարձնելու ուղղությամբ: Օրերս ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունում տեղեկություններ ստացվեցին, որ Ռուսաստանի Դաշնության Սմոլենսկի մարզի սոցիալ-վերականգնողական կենտրոններից մեկում ապաստանել է ծնողական խնամքից զուրկ ՀՀ անչափահաս քաղաքացի:
Տեղեկությունն անմիջապես արձագանք գտավ ՀՀ ոստիկանությունում եւ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվեց անչափահասի մայրը, որը դստերը ՀՀ վերադարձնելու հնարավորություն չուներ եւ խնդրում էր պատկան մարմինների աջակցությունը` աղջկա վերադարձը կազմակերպելու համար:
Հիմք ընդունելով «2002թ. ԱՊՀ անդամ երկրների միջեւ անչափահասներին իրենց մշտական բնակության երկրներ վերադարձնելու» համաձայնագրի պահանջները` օգոստոսի 30-ին անչափահասը ոստիկանության ՔՀԳ վարչության անչափահասների գործերով եւ ընտանիքում բռնության կանխարգելման վարչության շնորհիվ վերադարձվեց ՀՀ եւ ապաստանեց Հայ օգնության ֆոնդի երեխաների աջակցության կենտրոնում:

Armenia’s Police continue to take actions to provide necessary assistance to families and return minors to their families within the limits of their competence. A few days ago, the General Department of Criminal Intelligence of the Police received information that a minor citizen of Armenia deprived of parental care had taken shelter in one of the social-rehabilitative centers in the Smolensk Oblast of the Russian Federation.
The Police immediately responded, took actions and found the minor’s mother, who didn’t have the opportunity to return her daughter to Armenia and was asking the relevant authorities to help organize her daughter’s return.
Taking as a basis the requirements of the Agreement on Return of Minors of CIS countries to their Countries of Permanent Residence signed in 2002, on August 30, the minor was returned to Armenia and took shelter at the Armenian Relief Fund’s center for child support thanks to the Department for Minors and Prevention of Domestic Violence of the General Department of Criminal Intelligence.