Սահմանադրական դատարանի կողմից ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով որոշման հրապարակումից հետո ՍԴ բակում իրավիճակը լարվեց։ Ռոբերտ Քոչարյանիի աջակիցները շնորհավորում էին Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն՝ Լևոն Քոչարյանին, իսկ իշխանության աջակիցները հանդես եկող քաղաքացիները դժգոհություն էին հայտնում, նրանք հեռացող Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցների հետևից տարբեր վանկարկումներ էին անում։
Իշխանության աջակիցները հայտարարեցին, որ շարժվում են Գլխավոր դատախազության դիմաց։
«Մենք ինֆորմացիա ունենք, որ Գլխավոր դատախազությունը հիմա պետք է որոշում կայացնի, թե կատարում է արդյոք Սահմանադրական դատարանի որոշումը։ Մենք այստեղից շարժվելու ենք Դատախազություն, որպեսզի պահանջենք մեր երկրի հանցագործին ՍԴ–ի որոշմամբ ազատ չարձակել։ Մենք թույլ չենք տալու, որ ինչ–որ մեկը ծախվելով որոշումներ կայացնի»,–նշեց Ջիվան Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը այսօր՝ սեպտեմբերի 4–ին մասնակի բավարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը։ Բարձր դատարանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2–րդ մասը ճանաչեց Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր։ ՍԴ–ն արձանագրեց, որ 35-րդ հոդվածի 2–րդ մասում նշված քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում անձեռնմխելիությանը վերաբերող կարգավորում առկա չէ, ինչը հակասահմանադրական է։
Փոխարենը դատարանը սահմանադրական է ճանաչել 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի սահմանադրականության հարցը։

After the decision of the Constitutional Court regarding the second President of Armenia Robert Kocharyan was made public, the situation in front of the Constitutional Court building has been escalated.
The second President’s supporters are congratulating the son of ex-president Levon Kocharyan, while opponents are express dissatisfaction, chanting different slogans for retreating supporters.
Opponents of the second president of Armenia said they were heading to the Prosecutor General.
“We have information that the Prosecutor General’s Office must now decide on whether the decision of the Constitutional Court will be implemented. We are going to the Prosecutor General’s Office, we will demand that the criminal of our country should not be released on the basis of the decision of the Constitutional Court,” opponent Jivan Abrahamyan said.
As reported earlier, after consideration of Armenia's ex-president Robert Kocharyan’s appeal against his arrest, the country's Constitutional Court ruled on Wednesday that his arrest was unconstitutional.
Kocharyan's petitions asked the court to declare unconstitutional two articles of the Code of Procedural Justice of Armenia: part 2 of Article 135 (defamation in public speaking) and Article 35 (preparation for the crime).