Եթե նայում ենք ՀԱՊԿ-ի շահերի տեսանկյունից, ապա կազմակերպությունը դրանից շահեց, որովհետեւ բոլորը հասկացան, որ կա օրենսդրական բաց։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից Յուրի Խաչատուրովին հետ կանչելու գործընթացին։
«Կա օրենսդրական բաց, որը նմանատիպ դեպքերում թույլ է տալիս տարբեր ձեւի մեկնաբանել , եւ մենք հասանք նրան, որ ապագայում նմանատիպ դեպքերում նման իրավիճակ չլինի, որովհետեւ Աստված ոչ տա, մարդը կարող է ընտրվել գլխավոր քարտուղար մի բան պատահի հետը։ Պարզվում է, որ փաստաթղթերն այնպես է գրված, որ ով ոնց ուզի կմեկնաբանի։
Հիմա դա վերացվում է։ Երկրորդ խնդիրը, որը մենք ասում ենք՝ այո, չկա հստակություն, կան տարբեր մեկնաբանություններ, բայց քանի որ մեր թեկնածուի պաշտոնավարման ժամկետն է, որին հետ ենք կանչել, այդ ընթացքում որեւէ այլ երկիր չի կարող լինել գլխավոր քարտուղար։ Եվ մենք դրան էլ ենք հասել»։

YEREVAN. – If we look from the viewpoint of the interests of the CSTO, the organization benefited from it because everyone realized that there is a legislative gap. Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan on Tuesday told this to reporters at the National Assembly of Armenia, and referring to the process of Armenia recalling its representative, Yuri Khachaturov, from the post of Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
“There is a legislative gap [in the CSTO legislation] that allows interpreting differently in similar cases,” Kocharyan said. “And we have achieved that, in similar cases, there will be no such situation in the future because God forbid, a person can be elected secretary general, [but] something will happen to him. It turns out that the [CSTO] documents are written in such a way that anyone can interpret in any way he wants; now that’s being eliminated.
“The second issue that we [Armenia] say: Yes, there is no clarity, there are different interpretations, but since it’s the term of office of our candidate whom we have recalled, no other country can be Secretary General during that time; and we have achieved that, too.”