Համացանցում է հայտնվել ՈՒՐ-77 «Մետեորիտ» («Զմեյ Գորինիչ») եւ ՏՈՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» ծանր հրանետային համակարգերի ականազերծման ինքնագնաց ռեակտիվ կայանքների կրակոցի հոլովակը: Կադրերը հրապարակվել են «Զվեզդայի» YouTube-յան ալիքում, հայտնում է «Լենտան»:
Հոլովակում ցույց են տրված համալիրներից կատարված կրակոցները եւ դրանց կիրառման հետեւանքները:
Զորավարժություններն անցկացվել են «Կենտրոն-2019» վարժանքների շրջանակում: Դրանց մասնակցում են մոտ 128 հազար զինծառայողներ, 20 հազար միավորից ավելի սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա, շուրջ 600 թռչող սարք եւ 15 նավ: Զորավարժություններն անցկացվում են Օրենբուրգի, Չելյաբինսկի, Կուրգանի, Աստրախանի եւ Կեմերովի մարզերի, ինչպես նաեւ Դաղստանի, Ալթայի երկրամասի հրաձգարաններում եւ Կասպից ծովի ջրատարածքում:
ՈՒՐ-77 «Մետերոիտի» ռեակտիվ լիցքը դետոնացնող քուղը նետում է տասնյակ մետրեր առաջ, ինչի հետեւանքով մի քանի վայրկյանում ցամաքի նեղ շերտում ոչ մի հակահետեւակային ծավալում չի մնում:
ՏՈՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկը» ՏՈՍ-1 «Բուրատինո» համակարգի զարգացումն է: Երկուսն էլ զինված են 220 միլիմետրանոց անկառավարելի ռեակտիվ արկերով՝ բռնկվող կամ թերմոբարիկ (ծավալուն դետոնացնող) զինվածությամբ: ՏՈՍ-1Ա-ի հրթիռները կարող են կիրառվել մինչեւ 6 կմ հեռավորությամբ, ամբողջական համազարկով (24 արկ) համատարած խոցման գոտին կազմում է մոտ 1 քառակուսի կիլոմետր:

В сети появилось видео стрельбы самоходных реактивных установок разминирования УР-77 «Метеорит» («Змей Горыныч») и тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек». Кадры опубликованы на YouTube-канале «Звезды», сообщает Лента.Ру.
На ролике показана стрельба из комплексов и последствия их применения.
Маневры прошли в рамках учений Центр-2019. Участие в них, по данным телеканала, принимают около 128 тысяч военнослужащих, более 20 тысяч единиц вооружения и военной техники, порядка 600 летательных аппаратов и 15 кораблей и судов обеспечения. Учения организованы на полигонах Оренбургской, Челябинской, Курганской, Астраханской и Кемеровской областей, а также в Дагестане, Алтайском крае и в акватории Каспийского моря.
Реактивный заряд УР-77 «Метеорит» выбрасывает детонирующий шнур на десятки метров вперед, в результате чего за несколько секунд на узкой полосе суши не остается ни одной противопехотной растяжки.
ТОС-1А «Солнцепек» — развитие системы ТОС-1 «Буратино». Обе вооружены 220-миллиметровыми неуправляемыми реактивными снарядами в зажигательном или термобарическом (объемно-детонирующем) оснащении. Ракеты ТОС-1А могут применяться на дальности до шести километров, зона сплошного поражения полным залпом (24 снаряда) — около одного квадратного километра.