Ամուլսարի հարցում իմ ամենամեծ դժբախտությունն այն է, որ բոլորն արդեն ունեն իրենց տեսակետն անկախ ամեն ինչից։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մի մասն ասում է Ամուլսարը սար է, ինչ ուզում է, լինի, աշխարհն էլ կեսից քանդվի, պետք է Ամուլսարը մնա սար, մյուս մասն ասում է աշխարհը քանդվի, Ամուլսարը պետք է շահագործվի։ Ես ուրիշ բան եմ ասում՝ ասում եմ մենք հայ հանրության եւ միջազգային հանրության հետ պետք է լինենք ազնիվ եւ մինչեւ վերջ գնանք ճշմարտության հետեւից։ Հիմա դա էկոլոգիական աղետ է, թե էկոլոգիական աղետ չի, այդ հարցի պատասխանը դե ֆակտո եւ դե յուրե ես պետք է ստանամ։ Շատերը հիմա ինձ արձագանքելու են, թե էդ ի՞նչ ես խոսում, պարզ չի՞։ Ո՛չ, պարզ չի, որովհետեւ այդ մարդկանցից շատերը ասում էին, կառավարության անդամներ էին մտել իմ սենյակ, ասում էին հենց հիմա փակի, Թեղուտի հանքը հիմա փակի, քանդվում է, հազարավոր զոհեր․․․ բայց պարզվեց՝ ճիշտ չեն ասում»,-նշեց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Ամուլսարի հարցը շատ կարեւոր հարց է՝ թե՛ տնտեսական, թե էկոլոգիական առումով․ «Ես հանքը բացելու կամ չբացելու խնդիր չեմ դրել, ես ասել եմ, որ պետք է գնալ ճշմարտության հետրից։ Ես «Լիդիանի» ներկայացուցիչներին էլ եմ ասել, որ եթե պարզվի, որ այն ստանդարտներով, որոնք դուք ասում եք, կարղ ենք հանքը շահագործել, ես Ձեզ կաջակցեմ, եթե ոչ, բացառվում է ես Ձեզ աջակցեմ»։
Փաշինյանին Ամուլսարի հարցում օրթոդոքսությունն է անհանգստացնում․ «Ինձ այս հարցում անհանգստացնում է օրթոդոքսությունը, որ այդպես է ու վերջ։ Տեղեկացված որոշում է պետք կայացնել։ Ես համաձայն չեմ, որ ում ճնշումը մեծ եղավ, նրա ճնշման տակ պետք է որոշում կայացնենք։ Համենայն դեպս, ես եւ կառավարությունը որեւէ ճնշման տակ չպետք է որոշում կայացնենք»։

The problem is that everyone has their own opinion on Amulsar issue, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference in Los Angeles.
“One part says that Amulsar is a mountain, and even if the world turns upside down, it should remain a mountain, another part says that no matter what happens, Amulsar should be exploited. I say differently: we must be honest with the Armenian and international community and seek the truth to the very end. Whether this is an environmental disaster or not, I must get an answer to this question de facto and de jure. Many will now answer: “What are you talking about? Is it not clear? ”No. It is incomprehensible, because many say that members of the government also came into my office, said that I would immediately close the Teghut mine, that it would collapse, that thousands would die ... but it turned out that they were telling a lie,” he noted
According to the Prime Minister, the Amulsar issue is very important from both an economic and environmental point of view.
“I did not set the task of opening or not opening the mine. I said that you need to look for the truth. I told the Lydian representatives that if it turns out that we can operate the mine according to the standards that they are talking about, I will support them, but if not, it is excluded that I support them,” he said.
He also said that he was concerned about orthodoxy in the Amulsar issue.
“I’m worried about orthodoxy in this matter when they say: that’s how it should be - that’s all. It is necessary to make a decision, being informed. I do not agree that the pressure was great, and we must make a decision under pressure. In any case, the government and I should not make a decision under any pressure,” the PM noted.