Ամուլսարի հարցում իմ ամենամեծ դժբախտությունն այն է, որ բոլորն արդեն ունեն իրենց տեսակետն անկախ ամեն ինչից։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մի մասն ասում է Ամուլսարը սար է, ինչ ուզում է, լինի, աշխարհն էլ կեսից քանդվի, պետք է Ամուլսարը մնա սար, մյուս մասն ասում է աշխարհը քանդվի, Ամուլսարը պետք է շահագործվի։ Ես ուրիշ բան եմ ասում՝ ասում եմ մենք հայ հանրության եւ միջազգային հանրության հետ պետք է լինենք ազնիվ եւ մինչեւ վերջ գնանք ճշմարտության հետեւից։ Հիմա դա էկոլոգիական աղետ է, թե էկոլոգիական աղետ չի, այդ հարցի պատասխանը դե ֆակտո եւ դե յուրե ես պետք է ստանամ։ Շատերը հիմա ինձ արձագանքելու են, թե էդ ի՞նչ ես խոսում, պարզ չի՞։ Ո՛չ, պարզ չի, որովհետեւ այդ մարդկանցից շատերը ասում էին, կառավարության անդամներ էին մտել իմ սենյակ, ասում էին հենց հիմա փակի, Թեղուտի հանքը հիմա փակի, քանդվում է, հազարավոր զոհեր․․․ բայց պարզվեց՝ ճիշտ չեն ասում»,-նշեց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Ամուլսարի հարցը շատ կարեւոր հարց է՝ թե՛ տնտեսական, թե էկոլոգիական առումով․ «Ես հանքը բացելու կամ չբացելու խնդիր չեմ դրել, ես ասել եմ, որ պետք է գնալ ճշմարտության հետրից։ Ես «Լիդիանի» ներկայացուցիչներին էլ եմ ասել, որ եթե պարզվի, որ այն ստանդարտներով, որոնք դուք ասում եք, կարղ ենք հանքը շահագործել, ես Ձեզ կաջակցեմ, եթե ոչ, բացառվում է ես Ձեզ աջակցեմ»։
Փաշինյանին Ամուլսարի հարցում օրթոդոքսությունն է անհանգստացնում․ «Ինձ այս հարցում անհանգստացնում է օրթոդոքսությունը, որ այդպես է ու վերջ։ Տեղեկացված որոշում է պետք կայացնել։ Ես համաձայն չեմ, որ ում ճնշումը մեծ եղավ, նրա ճնշման տակ պետք է որոշում կայացնենք։ Համենայն դեպս, ես եւ կառավարությունը որեւէ ճնշման տակ չպետք է որոշում կայացնենք»։

Мое величайшее несчастье в вопросе Амулсара в том, что все уже имеют собственное мнение, несмотря ни на что. Об этом сегодня, 22 сентября, во время пресс-конференции в Лос-Анджелесе заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Часть говорит, что Амулсар – это гора, и если даже мир перевернется, он должен остаться горой, другая часть говорит, что бы ни случилось, Амулсар должен эксплуатироваться. Я говорю другое: мы должны быть честны с армянской и международной общественностью и искать правду до самого конца. Является ли это экологической катастрофой или нет, я должен получить ответ на этот вопрос де-факто и де-юре. Многие сейчас ответят: «О чем ты говоришь? Разве непонятно?» Нет. Непонятно, потому что многие говорят, члены правительства тоже заходили ко мне в кабинет, говорили, чтобы я немедленно закрыл рудник Техута, что он разрушается, тыячи погибнут... но выяснилось, что говорили неправду», – отметил он.
По словам премьер-министра, вопрос Амулсара весьма важен как с экономической, так и экологической точки зрения.
«Я не ставил задачу открывать или не открывать рудник. Я говорил, что нужно искать правду. Я и представителям «Лидиан» говорил, что если выяснится, что мы можем эксплуатировать рудник по тем стандартам, о которых они говорят, я поддержу их, но если нет, исключается, чтобы я их поддержал», - сказал Никол Пашинян.
Он также сказал, что его в вопросе Амулсара беспокоит ортодоксальность.
«Меня в этом вопросе беспокоит ортодоксальность, когда говорят: так должно быть – и все. Необхоимо принять решение, будучи проинформированными. Я не согласен с тем, что давление было велико, и мы должны принимать решение под давлением. В любом случае, мы с правительством не должны принимать решение под каким-либо давлением», - добавил Никол Пашинян.