Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքից։
Քննարկումը ծավալվել է, մասնավորապես, ռազմավարությամբ նախատեսված հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի ձևավորման շուրջ: Անդրադարձ է եղել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ որպես կոռուպցիոն հանցագործությունների քննություն իրականացնող մասնագիտացված մարմնի ստեղծմանը, գործունեության շրջանակին և ուղղություններին: Այս համատեքստում քննարկվել են քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործառույթների իրականացմանը, ինչպես նաև այդ նպատակով համապատասխան մասնագետների պատրաստմանը/վերապատրաստմանը, փորձագիտական ներուժի ձևավորմանն առնչվող և այլ հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը նկատել է՝ հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի գործունեության արդյունավետության առումով կարևոր է այդ համակարգում որակյալ և փորձառու մասնագետների ներգրավումն ու պատրաստումը, իրավապահ մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Հակակոռուպցիոն ռազմավարության համապարփակ մշակմանը միտված շահագրգիռ միջգերատեսչական քննարկումները և հանձնարարել վերջնական տարբերակի պատրաստման աշխատանքներն ավարտին հասցնել սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:

С точки зрения эффективности деятельности антикоррупционной институциональной системы важно привлекать и обучать квалифицированных и опытных специалистов. Об этом заявил на совещании в Правительстве 28 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся Антикоррупционной стратегии страны. Обсуждение, в частности, развернулось вокруг вопроса формирования предусмотренной стратегией институциональной антикоррупционной системы. Был затронут вопрос о создании Антикоррупционного комитета, как специализированного органа по расследованию коррупционных преступлений, а также круга и направлений его деятельности. В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные с выполнением следственных и оперативно-розыскных функций, а также с подготовкой (переподготовкой) соответствующих специалистов для этой цели, формированием экспертного потенциала и другие.
Пашинян отметил, что с точки зрения эффективности деятельности антикоррупционной институциональной системы важно привлекать и обучать квалифицированных и опытных специалистов, важны также тесное сотрудничество между правоохранительными органами и обмен опытом. Глава кабмина подчеркнул важность заинтересованных межведомственных обсуждений, направленных на всестороннюю разработку Антикоррупционной стратегии, и поручил завершить работы над окончательным вариантом в соответствии с графиком.