Կառավարության շենքի առջեւ սակավաթիվ նստացույցեր անցկացնող եւ ԱՄՆ ու Եվրոպայի փողերն «արդարացնող» գրանտակերներին ու նրանց տերերին չի հաջողվի վատացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները։ Այս մասին ասել է Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնակատար Երջանիկ Ղազարյանը Հայաստանում ՌԴ դեսպանության շենքի մոտ անցկացվող ցույցի ընթացքում՝ ի պաշտպանություն Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի անցկացման, որը տեղի է ունենում հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում։
Ղազարյանը նշեց, որ ԱՄՆ-ը եւ Արեւմուտքը ամեն կերպ փորձում են հեռացնել Հայաստանը Ռուսաստանից՝ գիտակցելով, որ հենց ՌԴ-ն է տարածաշրջանում կայունության եւ Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը. «Մենք թույլ չենք տա նրանց իրենց շահերը մտցնել օրակարգ, լինի դա Ստամբուլյան կոնվենցիան, թե նման այլ նախաձեռնություններ։ Այդ ամենը ժամանակավոր է, եւ նրանք են ժամանակավոր, իսկ հայ-ռուսական հարաբերությունները, որ դարերի խորքն են գնում, հավերժ են»։
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանն իր հերթին նշեց, որ երկար տարիներ Հայաստանում Արեւմուտքի միջոցներով կազմավորվել են տարբեր քաղաքական ուժեր, որոնք աշխատել են ոչ միայն հայ-ռուսական հարաբերությունների, այլ նաեւ հենց Հայաստանի դեմ. «Այդ քաղաքական ուժերն աշխատել եւ աշխատում են պետության շահերի դեմ։ Մեր քաղաքական ուժը պատրաստ է միավորվել բոլորի հետ, ովքեր պատրաստ են պայքարել օտարերկրյա այդ գործակալների դեմ։ Մենք կոչ ենք անում մեր քաղաքացիներին լինել զգոն, քանի որ այդ ուժերն իրենց ցանցերն են գցել Հայաստանում եւ աշխատում են պետական շահերի դեմ»։
Հայաստանի հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, որը միացել էր բողոքի մասնակիցներին, նշեց, որ սա պատմական օր է Հայաստանի եւ ողջ հայ ժողովրդի համար։
«Մենք ելնում ենք այն փաստից, որ Ռուսաստանը մեր ամենակարեւոր ռազմավարական դաշնակիցն է, եւ այն ուժերը, որոնք փորձում են փչացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները, պետք է իմանան, որ մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը հանդես է գալիս նման կարգի ոտնձգությունների անցակացման դեմ: Մեր ժողովուրդը 300 տարի շարունակ իր հայացքն ուղղել է Ռուսաստանի կողմը»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Մասնակիցներն իրենց հետ բերել էին հայկական դրոշներ, Հայաստանի Կոմկուսի դրոշները եւ «Ընդմիշտ Ռուսաստանի հետ», «Ո՛չ հակառուսական սադրանքներին» ու «Ողջունում ենք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի մասնակիցներին» գրառումներով պաստառներ:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության շենքի առջեւ ակցիա է ընթացել ի պաշտպանություն երկրի եվրասիական ինտեգրացիայի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի: Ակցիայի կազմակերպիչներն էին Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը, Հայաստանի Սոցիալական արդարության կուսակցությունը, Հայաստանի Միասնական առաջադեմ կոմունիստական կուսակցությունը:
Առավոտյան Մատենադարանի շենքի առջեւ Հայաստանում Սորոսի հիմնադրամի գործունեության դեմ ակցիա էր անցկացրել «ՎԵՏՕ» շարժումը: Կեսօրին մոտ Հանրապետության հրապարակում Կառավարության շենքի առջեւ էին հավաքվել չգրանցված Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության ակտիվիստները, որոնք արդեն դեմ են Երեւանում ԵՏՄ գագաթնաժողովի անցկացմանը: Սակայն այս ակցիային մասնակցում էր միայն 6-7 մարդ:

Грантоедам, проводящим малочисленные пикеты у здания Правительства и отрабатывающим деньги США и Европы, и их хозяевам не удастся ухудшить армяно-российские отношения. Об этом заявил исполняющий обязанности первого секретаря ЦК Компартии Армении Ерджаник Казарян в ходе акции у здания посольства России в Ереване в поддержку проведения заседания Высшего Евразийского экономического совета, которое проходит 1 октября в столице.
Казарян отметил, что США и Запад всячески пытаются отдалить Армению от России, осознавая, что именно РФ является гарантом стабильности в регионе и безопасности Армении. «Мы не позволим им внести свои интересы в повестку дня, будь то Стамбульская конвенция или другие подобные инициативы. Это все временно, и они временные, а армяно-российские отношения, идущие из глубины веков, вечны», - сказал Казарян.
Председатель Партии во имя социальной справедливости Арман Гукасян, в свою очередь, отметил, что в течение долгих лет в Армении на средства Запада были созданы разные политические силы, которые работали не только против армяно-российских отношений, а против самой страны. «Эти политические силы работали и работают против интересов государства. Наша политическая сила готова объединиться со всеми, кто готов бороться против этих иностранных агентов. Мы призываем наших граждан быть бдительными, так как эти силы закинули свои сети в Армении и работают против государственных интересов», - подчеркнул Гукасян.
Председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении, глава Единой прогрессивной коммунистической партии Вазген Сафарян заявил, что это исторический день для Армении и всего армянского народа. «Мы исходим из того, что Россия является нашим самым важным стратегическим союзником. И те силы, которые пытаются испортить армяно-российские отношения, должны знать, что подавляющее большинство наших граждан выступает против подобного рода посягательств. Наш народ уже на протяжении 300 лет обращает свой взор в сторону России», - заключил Сафарян.
Участники акции принесли с собой флаги советской и нынешней Армении, плакаты с надписями «Навеки с Россией», «Нет антироссийским провокациям», и «Приветствуем участников заседания Высшего Евразийского экономического совета».
Напомним, что утром у здания Института древних армянских рукописей «Матенадаран» акцию против деятельности Фонда Сороса в Армении провело движение «ВЕТО». К полудню перед зданием Правительства на Площади Республики собрались уже активисты выступающей против проведения в Ереване саммита ЕАЭС незарегистрированной Европейской партии Армении. Однако на эту акцию пришли лишь 6-7 человек.