Կառավարության շենքի առջեւ սակավաթիվ նստացույցեր անցկացնող եւ ԱՄՆ ու Եվրոպայի փողերն «արդարացնող» գրանտակերներին ու նրանց տերերին չի հաջողվի վատացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները։ Այս մասին ասել է Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնակատար Երջանիկ Ղազարյանը Հայաստանում ՌԴ դեսպանության շենքի մոտ անցկացվող ցույցի ընթացքում՝ ի պաշտպանություն Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի անցկացման, որը տեղի է ունենում հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի մայրաքաղաքում։
Ղազարյանը նշեց, որ ԱՄՆ-ը եւ Արեւմուտքը ամեն կերպ փորձում են հեռացնել Հայաստանը Ռուսաստանից՝ գիտակցելով, որ հենց ՌԴ-ն է տարածաշրջանում կայունության եւ Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը. «Մենք թույլ չենք տա նրանց իրենց շահերը մտցնել օրակարգ, լինի դա Ստամբուլյան կոնվենցիան, թե նման այլ նախաձեռնություններ։ Այդ ամենը ժամանակավոր է, եւ նրանք են ժամանակավոր, իսկ հայ-ռուսական հարաբերությունները, որ դարերի խորքն են գնում, հավերժ են»։
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանն իր հերթին նշեց, որ երկար տարիներ Հայաստանում Արեւմուտքի միջոցներով կազմավորվել են տարբեր քաղաքական ուժեր, որոնք աշխատել են ոչ միայն հայ-ռուսական հարաբերությունների, այլ նաեւ հենց Հայաստանի դեմ. «Այդ քաղաքական ուժերն աշխատել եւ աշխատում են պետության շահերի դեմ։ Մեր քաղաքական ուժը պատրաստ է միավորվել բոլորի հետ, ովքեր պատրաստ են պայքարել օտարերկրյա այդ գործակալների դեմ։ Մենք կոչ ենք անում մեր քաղաքացիներին լինել զգոն, քանի որ այդ ուժերն իրենց ցանցերն են գցել Հայաստանում եւ աշխատում են պետական շահերի դեմ»։
Հայաստանի հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, որը միացել էր բողոքի մասնակիցներին, նշեց, որ սա պատմական օր է Հայաստանի եւ ողջ հայ ժողովրդի համար։
«Մենք ելնում ենք այն փաստից, որ Ռուսաստանը մեր ամենակարեւոր ռազմավարական դաշնակիցն է, եւ այն ուժերը, որոնք փորձում են փչացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները, պետք է իմանան, որ մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը հանդես է գալիս նման կարգի ոտնձգությունների անցակացման դեմ: Մեր ժողովուրդը 300 տարի շարունակ իր հայացքն ուղղել է Ռուսաստանի կողմը»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Մասնակիցներն իրենց հետ բերել էին հայկական դրոշներ, Հայաստանի Կոմկուսի դրոշները եւ «Ընդմիշտ Ռուսաստանի հետ», «Ո՛չ հակառուսական սադրանքներին» ու «Ողջունում ենք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի մասնակիցներին» գրառումներով պաստառներ:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության շենքի առջեւ ակցիա է ընթացել ի պաշտպանություն երկրի եվրասիական ինտեգրացիայի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի: Ակցիայի կազմակերպիչներն էին Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը, Հայաստանի Սոցիալական արդարության կուսակցությունը, Հայաստանի Միասնական առաջադեմ կոմունիստական կուսակցությունը:
Առավոտյան Մատենադարանի շենքի առջեւ Հայաստանում Սորոսի հիմնադրամի գործունեության դեմ ակցիա էր անցկացրել «ՎԵՏՕ» շարժումը: Կեսօրին մոտ Հանրապետության հրապարակում Կառավարության շենքի առջեւ էին հավաքվել չգրանցված Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության ակտիվիստները, որոնք արդեն դեմ են Երեւանում ԵՏՄ գագաթնաժողովի անցկացմանը: Սակայն այս ակցիային մասնակցում էր միայն 6-7 մարդ:

‘Grant-eaters’ who hold small pickets at the government building and earn money from the US and Europe, and their owners will not succeed in worsening the Armenian-Russian relations, said the acting first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia Yerdzhanik Ghazaryan during an action near the building of the Russian Embassy in Armenia in support of the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, which is being held Tuesday in Yerevan.
Ghazaryan noted that the US and the West are doing their best to alienate Armenia from Russia, realizing that Russia is the guarantor of stability in the region and Armenia’s security.
“We will not allow them to put their interests on the agenda, be it the Istanbul Convention, or other similar initiatives. This is all temporary, and they are temporary, and the Armenian-Russian relations, going from the depths of centuries, are eternal,” he said.
The participants brought with them Armenian flags, banners of the Communist Party of Armenia, and posters with the inscriptions “Forever with Russia”, “No to anti-Russian provocations”, and “We welcome participants to the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council”.
In front of the building of the Russian Embassy in Armenia in the center of Yerevan on October 1, an action was held in support of the Eurasian integration of the country and the visit of Russian President Vladimir Putin. Its organizers were the Communist Party of Armenia, the Social Justice Party of Armenia, and the United Progressive Communist Party of Armenia.
Meanwhile,  a demonstration launched by the VETO movement, and against cooperation between the Open Society Foundations—whose founder is George Soros—and Armenia, was staged Tuesday outside the Matenadaran museum in Yerevan.
In a statement issued by its initiators, there is a call for active cooperation with NGOs concerned and their partners in the EEU member states in exposing foreign agency networks and preventing their anti-state activities.