ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության այս նախագծով միանշանակ ԱԱԾ-ն դառնալու է շատ ավելի ուժեղ կառույց՝ շատ ավելի լուրջ խորքային, բովանդակային գործառույթներով: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, կառավարության նիստում այդ Ռազմավարության նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, ազգային անվտանգությունը պետք է լինի ժողովրդի անվտանգության ողնաշարը. «Այս նախագծով ԱԱԾ-ն շատ լուրջ ուժեղանալու է եւ շատ ավելի կարեւոր լծակներ է ունենալու՝ ազգային անվտանգությունը, դրա սպառնալիքները կանխարգելելու համար»:
Փաշինյանը հավելեց, որ ոստիկանությունը նույնպես ուժեղանալու է՝ հասարակական անտանգությունը ապահովելու իմաստով:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը եւս համաձայնեց, որ հակակոռուպցիոն գործունեությունը պետք է հեռու լինի ԱԱԾ-ից, եւ այս քայլով ԱԱԾ-ն ուժեղանալու է: Նա հավելեց, որ պետք է օգտագործել ոստիկանության եւ ԱԱԾ-ի օպերատիվ աշխատանքի փորձը, նրանց ուժերը:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ երբ խնդիր է դրվել ակտիվացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարը, շեշտը դրվել է ԱԱԾ-ի վրա, ինչը չի նշանակում, որ մյուս գործառույթները մոռացության են տրվել:

With the adoption of the draft anti-corruption strategy of Armenia, the National Security Service will become a stronger structure, said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
His remarks came at a discussion of the draft anti-corruption strategy at the Armenian government meeting on Thursday.
According to the Armenian PM, national security should be the backbone of the security of the people.
“With this project, the NSS will seriously strengthen and will have much more important levers in terms of national security and the prevention of threats,” said Pashinyan, adding that the police will also strengthen in terms of ensuring public safety.
The Emergencies Minister, Feliks Tsolakyan, in his turn, noted that anti-corruption activities should be far from the NSS, and this service will really strengthen with this step.
Pashinyan, in response, assured that when the task was set to intensify the fight against corruption, the focus was on the NSS, but this does not mean that other functions are forgotten.