Հրայր Թովմասյանի կողմից կարգապահական խախտում է համարվում Սահմանադրական դատարանի կողմից հայցի ընդունումը, որն ավելի վաղ ներկայացրել էր երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Հոկտեմբերի 3-ին ԱԺ նիստում Հրայր Թովմասյանին Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորություններից զրկելու նախաձեռնության քննարկման ժամանակ ասաց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը:
Նա համոզված է, որ Թովմասյանը չպետք է մասնակցեր այդ հարցի քննությանը
Եթե խորհրդարանը նախագիծը ընդունի, այն պետք է ուղարկվի Սահմանադրական դատարան: Նախագծի ընդունման համար անհրաժեշտ է 80 պատգամավորի ձայն, այսինքն՝ խորհրդարանականների ընդհանուր թվի 3/5-ը: Որոշումը, սակայն, խորհրդատվական բնույթ ունի: Վերջնական որոշումը պետք է ընդունի Սահմանադրական դատարանը ձայների 2/3-ով:

Дисциплинарным нарушением со стороны Грайра Товмасяна считается принятие Конституционным судом иска, поданного ранее вторым президентом Робертом Кочаряном. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения инициативы о лишении Грайра Товмасяна полномочий председателя Конституционного суда заявил 3 октября депутат от правящего блока «Мой шаг» Сурен Григорян. Он уверен, что Товмасян не должен был участвовать в расследовании данного вопроса.
Если парламент примет проект, он будет направлен в Конституционный суд. Для принятия данного проекта необходимо 80 голосов депутатов, то есть 3/5 от общего числа парламентариев. Однако решение будет носить рекомендательный характер. Окончательное решение принимать Конституционному суду 2/3 голосов.