Եթե մենք ձեւակերպենք հին ռեժիմի կողմնակիցների լավագույն հնգյակին, ապա, անկասկած, Հրայր Թովմասյանը կլինի նրանց թվում։ Այս մասին հայտարարեց ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը՝ Հրայր Թովմասյանին Սահմանադրական դատարանի նախագահի իրավասություններից զրկելու «Իմ քայլը» իշխող խմբակցության նախաձեռնության քննարկման ժամանակ։
Միրզոյանը խոսեց «անօրինական երեւույթների մասին, որոնք տեղ են գտել Հայաստանում վերջին 20 տարիների ընթացքում», եւ որոնք, նրա կարծիքով, խեղաթյուրել են ազատ շուկան, նպաստել են ընտրությունների կեղծմանը եւ այլն։ Նրա խոսքերով, քաղաքական եւ բարոյական տեսակետից՝ միայն այդքանը լրիվ բավարար կլիներ, որպեսզի թույլ չտրվեր Հրայր Թովմասյանի հետագա նախագահությունը ՍԴ ղեկավարի պաշտոնում։ Ազգային ժողովի խոսնակը վստահ է, որ Թովմասյանը ունի ՍԴ նախագահի պաշտոնում մնալու քաղաքական դրդապատճառներ՝ նախկին ռեժիմի կատարած հանցագործությունները թաքցնելու նպատակով։ Եթե խորհրդարանն ընդունի նախագիծը, այն կուղարկվի Սահմանադրական դատարան։ Տվյալ նախագծի ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 80 տոկոսի, այսինքն խորհրդարանականների 3/5-ի ձայները։
Սակայն որոշումը խորհրդատվական բնույթ կկրի։ Վերջնական որոշումը պետք է ընդունի Սահմանադրական դատարանը՝ ձայների 2/3-ով։ Նշենք նաեւ, որ Հրայր Թովմասյանին ՍԴ նախագահի իրավասություններից զրկելու քվեարկությունը կկայանա վաղը՝ 11։00-ին եւ կշարունակվի մինչեւ 12։00-ն։

Если бы мы формировали топ пятерку лучших сторонников прежнего режима, то несомненно, Грайр Товмасян был бы в ее числе. Об этом заявил спикер парламента Арарат Мирзоян  ходе обсуждения инициативы о лишении Грайра Товмасяна полномочий председателя Конституционного суда, предложенной правящим блоком «Мой шаг».
Мирзоян говорил о «незаконных явлениях, которые имели место быть в Армении за последние 20 лет», и которые, по его мнению, исказили свободный рынок, поспособствовали фальсификации выборов и так далее. По его словам, с политической и моральной точки зрения всего этого было бы вполне достаточно, чтобы не допустить дальнейшее председательство Грайра Товмасяна на посту главы КС. Спикер Национального Собрания уверен, что у Товмасяна есть политические мотивы для продолжения председательства на посту главы КС, с целью сокрытия преступлений, совершенных прежним режимом. Если парламент примет проект, он будет направлен в Конституционный суд. Для принятия данного проекта необходимо 80 голосов депутатов, то есть 3/5 от общего числа парламентариев.
Однако решение будет носить  рекомендательный характер. Окончательное решение принимать Конституционному суду 2/3 голосов. Отметим также, что голосование по инициативе о лишении Грайра Товмасяна полномочий председателя Конституционного суда состоится завтра в 11:00 и продлится до 12:00.